WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W dniu 23 kwietnia 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to wyjątkowe święto wszystkich miłośników książek. Zostało ustanowione w 1995 roku. Datę tą wybrano symbolicznie. W tym dniu w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, Wiliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysłodawcą organizowania Światowego Dnia Książki był wydawca z Walencji, Vincente Clavel Andres.

Z okazji tego święta,  UNESCO co roku przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki. Pierwszym miastem, które otrzymało ten tytuł był Madryt. Polskim miastem, które dostąpiło zaszczytu bycia Światową Stolicą Książki, był Wrocław w 2014 roku. W 2020 roku Światową Stolicą Książki jest Szarża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich tworzone są top listy najchętniej czytanych książek. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im.  Leona Korusiewicza w Siewierzu może poszczycić się bogatym księgozbiorem, który jest stale powiększany o aktualne bestsellery. Gdybyśmy chcieli pokusić się o stworzenie listy pisarzy i książek, cieszących się największym zainteresowaniem Naszych Czytelników w ostatnim okresie to wśród nich znalazłyby się następujące pozycje i autorzy:

- książki polskiej Noblistki Olgi Tokarczuk (czytelnicy byli spragnieni przeczytania jakiejkolwiek książki tej autorki, by poznać jej twórczość);

- „365 dni” i dalsze części Blanki Lipińskiej;

-  powieści sensacyjne Remigiusza Mroza; „Za zamkniętymi drzwiami” B.A. Paris;  powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej; saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego; „Kołysanka z Auschwitz” Mario  Escobara; powieści Kristin Hannah,  Harlana Cobena.

Młodsi czytelnicy najchętniej sięgali po książeczki o Psim Patrolu, Śwince Peppie, Kici Koci, po serie: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Magiczne drzewo”, powieści Ricka Riordana.

 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich,

wszystkim Naszym Czytelnikom

życzymy

wielu niezwykłych chwil spędzonych z książką,

by nigdy w Was nie zanikł zapał do czytania.

Czekamy z niecierpliwością wraz z bogatą ofertą książek na moment,

gdy znów będziemy mogli służyć pomocą w  Waszych wyborach czytelniczych.

 

Jolanta Jakubczyk

MGBP w Siewierzu