WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza wzięła udział w 10. edycji Narodowego Czytania.

Akcja została zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP w celu przybliżenia i wspólnego sięgania po klasykę literatury polskiej. Spośród wielu wybitnych dzieł Polskiej Literatury tegoroczny wybór padł na Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Pisarkę do napisania tragifarsy zainspirował mąż - Stanisław Janowski, który opowiedział jej przywiezioną ze Stanisławowa historię o damie, która, aby nie wywołać obyczajowego skandalu, przyzwalała na cichy romans służącej z jej synem. Krytyka wątpliwej moralności głównej bohaterki utrzymana zarówno w konwencji komediowej, jak i dramatycznej, spotkała się ze szczególnym entuzjazmem. O sukcesie sztuki świadczy przede wszystkim fakt, że jest ona czytana i grana na deskach teatrów do dnia dzisiejszego.

Tegoroczne czytanie Moralności pani Dulskiej odbyło się z wykorzystaniem internetowych środków komunikacji. Inscenizacja  została nagrana w specjalnie przygotowanej scenografii, oddającej klimat czasów Młodej Polski, a czytający wystąpili w strojach odpowiadających epoce.  W mieszkaniu na ścianach wisiały portrety pani domu i członków jej rodziny, stylowy zegar odmierzał czas, a na meblach leżały gazety z dawnych lat oraz przedmioty codziennego użytku. Tekst sztuki został różnorodnie zaprezentowany: był zarówno czytany, jak
i inscenizowany. W role kobiece wcieliły się: Dyrektor MGBP Paulina Peterek (Hanka), bibliotekarki: Marzena Wacławek (Pani Dulska), Olga Wykusz (Juliasiewiczowa), Anna Gwóźdź (Lokatorka), Justyna Madejska (Tadrachowa), Jolanta Jakubczyk (Gabriela Zapolska), uczennice SP2 w Siewierzu Natalia Peterek (Mela Dulska), Kaja Rychter (Hesia Dulska), a role męskie gościnnie odegrali Dyrektor MGCKSiT Jacek Gruszczyński (Zbyszko Dulski) i dziennikarz z iTVSiewierz Krystian Furtacz (Pan Dulski).

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania na stronie internetowej biblioteki i na Facebooku oraz do sięgnięcia po lekturę sztuki, która w tym roku była główną bohaterką Narodowego Czytania.  W bibliotece jest dostępna wystawa poświęcona życiu i twórczości autorki Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Każdego, kto jest posiadaczem tej lektury, zapraszamy po pamiątkowy stempel Narodowego Czytania 2021 przesłany z Kancelarii Prezydenta RP.

MGBP w Siewierzu