Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

przykłady komiksów, prace uczniówWśród młodych czytelników biblioteki są miłośnicy bajek, książek przygodowych, o zwierzętach, ale są też miłośnicy komiksów. Takie serie jak Tytus, Romek i Atomek, Kajko i Kokosz, Kaczor Donald, Asterix i Obelix mają  całkiem spore grono sympatyków.

Komiks, jego historia, budowa, najsłynniejsi autorzy były przedmiotem warsztatów tworzenia komiksów, które odbyły się w dniu 8 listopada 2021 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy piątej i szóstej ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu.

Przed uczniami stanęło nie lada wyzwanie: musieli stworzyć wspólnie komiks. Komiks zawierał wątek regionalny, gdyż otrzymał tytuł „Siewierskie dukaty”, a jego bohaterami zostali Kajko i Kokosz, słynne postacie wymyślone przez Janusza Christę.  Dzięki wspólnemu wysiłkowi (każdy miał do wykonania jedną stronę komiksu), powstała ciekawa, niepowtarzalna historia obrazkowa. Jak sam tytuł wskazuje, Kajko i Kokosz  podróżując zawędrowali po różnych perypetiach i pokonując  wiele przeszkód, do samego Siewierza. Tam nie tylko odnaleźli skarb, którym były tytułowe siewierskie dukaty,  ale też zakochali się w siewierzankach i poślubili je. Tworząc strony komiksowe uczniowie wykazali się zarówno wyobraźnią, jak i talentami literackimi i plastycznymi np. mapę, gdzie znajduje się skarb, przyniósł Kajkowi i Kokoszowi ślimak. Dzięki młodym twórcom Kajko i Kokosz podróżowali początkowo na miotle, a gdy bateria w miotle rozładowała się, jako pojazd posłużyły im grabie. Odwiedzili po drodze Rosję i Niemcy. Musieli też nosić maseczki.

Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów komiksowych był zestaw komiksów i gier, które otrzymała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu w ramach akcji  „BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”.  Organizatorami akcji są:  Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z siedzibą w Warszawie i Story House Egmont sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Celem akcji jest wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w ramach pozaszkolnej edukacji nieformalnej i szkolnych zajęć pozalekcyjnych, wprowadzanie nowoczesnych form pracy z komiksami i grami planszowymi w bibliotekach publicznych i szkolnych. Biblioteka otrzymała zestaw:

- Ptyś i Bill tom 1 - Do ataku!, Cric, Pierre Veys, Laurent Verron,

- Lou! tom 1, Julien Neel,

- Studio tańca tom 1, Bertrand Escaich, Caroline Roque,

- Siostry, Cazenove Christopher, Maury William,

- Ernest i Rebeka tom 1 - Mój kumpel mikrob, Bianco Guillaume,

- Kamila i Konie tom 1 - Miłość Oceana, Lili Mesange, Stefano Turconi,

- FITS Travel – gra,

- Łap za słówka – gra karciana,

- Kajko i Kokosz. Szkoła latania - gra do plecaka.

MGBP w Siewierzu