Godło POLSKI

SPOTKANIE MOTYWACYJNE DLA KOBIET „NIE BOJĘ SIĘ O TYM ROZMAWIAĆ…” W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

ludzie, bibliotekaW ubiegłym roku czytelniczki siewierskiej biblioteki miały okazję wysłuchać prelekcji podróżnika Piotra Kowalczyka dotyczącej życia kobiet na trzech kontynentach, a 16 listopada 2021 roku, po tak długim czasie, spotkały się, aby porozmawiać o sytuacji kobiet w Polsce.

Postawą spotkania motywacyjnego była książka Joanny Przetakiewicz #Nie bałam się o tym rozmawiać. Prelegentkami spotkania była Agnieszka Koperska jedna z bohaterek książki, psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Będzinie Barbara Dec, pracownik socjalny z Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Olga Korusiewicz, a uczestniczkami aktywne czytelniczki biblioteki.

Zawarte w książce Joanny Przetakiewicz opowieści to prawdziwe losy kilku kobiet, które odważyły się odsłonić to, co wiele kobiet starannie skrywa: domową przemoc, seksualną agresję, poniżenie i upodlenie ze strony najbliższych. Bohaterki książki przedstawiają trudne historie swoimi słowami, bez retuszu i koloryzowania oraz to, jak skutecznie walczyły o odzyskanie swojego życia. Pokazały, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Statystyki są bowiem zatrważające: 87 % kobiet w Polsce doświadcza przemocy,  co drugie małżeństwo w Polsce rozpada się, a 5000 osób w Polsce popełnia samobójstwo z powodu depresji. Przewiduje się, że w 2030 roku depresja będzie na 1 miejscu wśród najczęstszych chorób.       

Agnieszka Koperska, jedna z bohaterek książki, zaprezentowała swoją historię opowiadając o wydarzeniu, które w jednej chwili zmieniło jej życie. W wyniku wypadku samochodowego stała się osobą niepełnosprawną, ale jak udowodniła na spotkaniu „nie ma dla niej rzeczy niemożliwych”. Uświadomiła uczestniczkom, że czasami mając według lekarzy 1% szans na przeżycie, można podjąć walkę i ją wygrać. Po wypadku udało się jej założyć rodzinę, ale gdy związek okazał się nieudany, miała odwagę go zakończyć i mimo przeciwności losu rozpocząć życie na nowo. Opowiedziana historia wywołała niezwykłe poruszenie wśród słuchaczek.

Psycholog Barbara Dec w przejrzysty sposób objaśniła mechanizmy psychologiczne, które dotyczyły wątków poruszonych w książce. Pokazała również, w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, jak wtedy podejmować ryzyko i zmieniać swoje życie. Za pomocą prostych ćwiczeń pomogła uświadomić kobietom, jak sprawdzić, na kogo w życiu można liczyć.

Z kolei Olga Korusiewicz z Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu przedstawiła sytuację kobiet w naszej gminie. Co to jest niebieska karta, w jaki sposób można pomóc osobom, które w codziennym życiu muszą mierzyć się z przemocą, bólem, upokorzeniem, to tylko niektóre wątki, które zostały poruszone podczas tego wystąpienia.

Wysłuchane wystąpienia skłoniły uczestniczki spotkania do ożywionej dyskusji i do podzielenia się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi sytuacji kobiet w Polsce, zwłaszcza tych, które wychowują niepełnosprawne dzieci.  

Mamy nadzieję, że to niezwykle poruszające spotkanie zapadnie na długo w pamięci jego uczestniczek i zachęci do przemyśleń. Dzięki uzyskanej wiedzy czytelniczki z pewnością będą w stanie wskazać możliwości uzyskania pomocy osobom, które w ich otoczeniu mierzą się z podobnymi problemami.

 MGBP w Siewierzu

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne