Godło POLSKI

NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE„Narodowe Czytanie” to przedsięwzięcie zainicjowane w 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta RP. Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W tym roku na lekturę Narodowego Czytania wybrano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jest to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Na kartach powieści spotykamy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, słuchamy ich rozmów  o Polsce. Odkrywamy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypominamy sobie wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku, a które powraca we wspomnieniach bohaterów jako symbol i fundament narodowej pamięci.

W tym roku zaproszenie do lektury „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przyjęli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Damian Dawczyński, radna Rady Miejskiej w Siewierzu Michalina Mańka, p.o. Kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Siewierz Marcin Machura, księża z siewierskich parafii ksiądz proboszcz Jacek Michalak oraz ksiądz wikariusz Daniel Bunia, Prezes Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego i przedstawicielka Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina” Monika Banach – Kokoszka,  studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach Karina Sornik,  przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich w Leśniakach i Dziewkach, uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu, nauczyciele, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz czytelnicy i sympatycy siewierskiej biblioteki.

Przybyłych na spotkanie gości witali uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu, którzy wcielili się również w postacie z powieści. W scenerii wiejskich zagród, pól i łąk Narodowe Czytanie rozpoczęła nauczycielka, bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu Barbara Pawińska, która w roli pisarki – Elizy Orzeszkowej, przybliżyła zgromadzonym genezę powstania utworu. Następnie przedstawiciel KGW w Leśniakach Andrzej Machura wykonał utwór „Za Niemen nam precz”, który był doskonałym wstępem do opisu rzeki Niemen, który odczytał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz. Kolejno pojawiły się niezwykle ważne fragmenty o mogile Jana i Cecylii oraz mogile powstańczej. Nie zabrakło wątków kobiecych m.in. o wiecznie cierpiącej na globusa Emilii Korczyńskiej, o pracowitej i odważnej Maryni Kirłowej czy wziętej za „cholerę” - chorobę, która w tym czasie panoszyła się na świecie -  Martę Korczyńską. Odczytano również fragmenty o niespełnionej miłości Marty i Anzelma oraz wyznanie miłości Justyny i Jana. Nie mogło również zabraknąć opisów pracy na roli i życiu na wsi, które zaprezentowali przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich. Czytanie było przeplatane utworami muzycznymi „Śpiew z mogiły” i „Gdybym ja była” w wykonaniu Kariny Sornik. Przyśpiewki „W lesie, w lesie”, „O  góro, o góro” wykonali przedstawiciele  KGW w Leśniakach, a „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” wykonało KGW w Dziewkach.

Wydarzeniu towarzyszyła, przygotowana przez pracowników biblioteki, wystawa poświęcona lekturze. Na zakończenie uczestnicy otrzymali podziękowanie z okolicznościową pieczęcią z Kancelarii Prezydenta RP upamiętniającą to wydarzenie oraz słodki upominek. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu 2023.

MGBP w Siewierzu

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne