Siewierska biblioteka od lat zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród bibliotek powiatu będzińskiego, który z kolei może poszczycić się najlepszymi wynikami w województwie śląskim. Nasza placówka jest organizatorem różnorodnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Należą do nich między innymi: spotkania autorskie, konkursy, lekcje biblioteczne, warsztaty plastyczne, wystawy, inscenizacje bajek dla najmłodszych, „biblioferie”, „bibliowakacje” czy wieczory przy świecach. Na takie właśnie spotkanie zapraszamy miłośników poezji już 6 października o 1630.
To dopiero początek roku szkolnego a biblioteka już tętni życiem.
We wrześniu odbyły się pierwsze lekcje biblioteczne przygotowane i prowadzone
przez p. Jolantę Jakubczyk dla uczniów I i II klas siewierskiego Liceum. Podczas bardzo ciekawych zajęć licealiści „podążali Śladami Polskich i Zagranicznych Laureatów Nagrody Nobla w Dziedzinie Literatury”.
Dla kl. VI ZS w Siewierzu M. Szlachta przeprowadziła lekcje poświęcone znaczeniu twórczości Zbigniewa Herberta w literaturze polskiej oraz AIDS – problemem współczesnego świata.
W dniach od 14 sierpnia do 10 września można było podziwiać w bibliotece wystawę
„Ilustrowane Dzieje Rycerstwa Siewierskiego w Malarstwie p. Tadeusza Kubisy”.
Autorowi serdecznie dziękujemy za udostępnienie swoich prac, a p. Edwardowi Sołtysikowi za pomoc merytoryczną w przygotowaniu wystawy.
15 września uczniowie pierwszych klas Liceum w Siewierzu, dzieci ze SP nr 2, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Gołuchowicach
oraz sześciolatki z siewierskiego Przedszkola mieli okazję obejrzeć ponad 2000 eksponatów
z prywatnych zbiorów Muzeum Historii Naturalnej. Pastwo Iwona i Robert Borkowie- pracownicy Państwowej Akademii Nauk w Krakowie, odkrywali przed słuchaczami fascynujące tajniki świata mórz i oceanów. W trzech spotkaniach wzięło łącznie udział 192 dzieci.
Siewierska książnica adresuje swe usługi do różnych grup Czytelników. Posiada szeroką gamę literatury pięknej polskiej i obcej, lektury szkolne i opracowania, książki naukowe
i popularnonaukowe, poradniki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, zbiory specjalne
oraz zbiory regionalne, które są dumą biblioteki. Od niedawna dysponuje również czytelnią internetową. Przypominamy naszym Czytelnikom, że w ramach programu Ikonka,
można korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu, w godzinach pracy centrali biblioteki
w Siewierzu.
Serdecznie zapraszamy Państwa do korzystania z naszej oferty.
MGBP – M. Szlachta