Godło POLSKI
Featured

Działalność Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w roku 2005


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu jest biblioteką nowoczesna, skomputeryzowana, przyciąga zbiorami multimedialnymi i tradycyjnymi. Ma do zaoferowania wiele interesujących propozycji i to zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych. Przez cały rok w centrali biblioteki i jej filiach można korzystać z bardzo ciekawej i różnorodnej oferty książek, czasopism, prasy codziennej, zbiorów specjalnych oraz bogatego działu regionaliów. Księgozbiór biblioteki zawiera najistotniejsze działy dotyczące prawie wszystkich dziedzin życia. Wprawdzie najważniejszym zadaniem biblioteki jest gromadzenie, opracowywanie i udostępnienie zbiorów to jednak MGBP w Siewierzu ma do zaoferowania swoim Czytelnikom jeszcze wiele innych propozycji.

Największym przedsięwzięciem, którego biblioteka była współorganizatorem był II Wojewódzki Konkurs "Zawsze Kocham Cię, Mamo". Inicjatorami i głównymi organizatorami konkursu byli Burmistrz Miasta i Gminy Pan Andrzej Mruk oraz Zastępca Burmistrza Pani Iwona Kubik. Celem konkursu było upowszechnienie i rozpowszechnienie wszelkich form twórczości, propagowanie twórczej inicjatywy młodych ludzi, rozbudzanie wrażliwości i pielęgnowanie szacunku dla matki - najważniejszej kobiety w życiu każdego człowieka. W konkursie wzięło udział 251 placówek, łącznie nadesłano 781 prac w różnych kategoriach. Uwieńczeniem konkursu był, prowadzony przez Panie Iwonę Kubik i Anettę Wiecheć, Koncert Laureatów, na którym swoje umiejętności prezentowały zespoły, soliści oraz autorzy najpiękniejszych wierszy i listów o matce. Koncertowi towarzyszyła wystawa najciekawszych prac konkursowych.

Od września 2005 roku, w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca, spotykają się w bibliotece miłośnicy poezji. Podczas "Wieczoru przy świecach" uczestnicy spotkań mają okazję czytać wiersze najwybitniejszych polskich poetów, poznać ich biografię, zainteresowania oraz nieznane epizody z życia.

W listopadzie biblioteka miała przyjemność gościć Pana Grzegorza Kasdepkę autora pouczających i pełnych ciepłego humoru książek dla dzieci. W czasie spotkania autorskiego młodzi czytelnicy mogli zakupić książeczki z autografem "bajkopisarza".

Najmłodszych Czytelników zaproszono do biblioteki również na bajkę. Przedszkolaki z Siewierza i dzieci z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Gołuchowicach mieli okazję obejrzeć Królewnę Śnieżkę. Przedstawienie oraz słodkie upominki i paczki z przyborami szkolnymi przygotowali uczniowie KLO z Zawiercia.

Ciekawym przedsięwzięciem biblioteki, zorganizowanym wraz z Panią Zofią Kowalską nauczycielem z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Siewierzu, było przystąpienie do Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości, którego program objęty był honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Aby pierwszy kontakt dziecka z książką pozostawił po sobie przyjemne wrażenie, kojarzył się z poczuciem bezpieczeństwa, życzliwą pomocą bibliotekarza i możliwością realizacji swoich potrzeb, biblioteka "Pasuje na Czytelnika". Prawie wszyscy uczniowie z najmłodszych klas z Siewierza i sołectw uczestniczyli w "Podróży po Misiolandii". Celem spotkań było zachęcanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki, wskazanie wartości jakie niosą ze sobą książki i czasopisma.. Na zakończenie nasi milusińscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i słodycze. W 2005 roku pasowano na Czytelników 165 dzieci.

Z okazji przypadającego w dniu 25 listopada "Dnia Pluszowego Misia" biblioteka zaprosiła do siebie przedszkolaków z "zerówki" na "Herbatkę u Kubusia Puchatka". W czasie podróży pociągiem po bibliotece najmłodsi Czytelnicy poznawali książeczki i czasopisma dziecięce. W towarzystwie prawie 50 - ciu pluszaków pili malinową herbatkę i częstowali się słodyczami. Na zakończenie "biesiady" dzieci otrzymały kolorowe dyplomy - misie.

Podczas wszystkich spotkań z najmłodszymi prowadzący spotkanie zawsze kontynuują "akcję głośnego czytania".

W związku z obchodami Roku J. Ch. Andersena w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne dla grupy plastyków z ZS w Siewierzu. Celem spotkania było zaprezentowanie twórczości duńskiego pisarza oczami, wrażliwością i wyobraźnią dziecka.

10 marca i 25 listopada zaproszona została do biblioteki właścicielka Muzeum Historii Naturalnej w Dąbrowie Górniczej Pani Iwona Borek. Młodzież uczestnicząca w tych niecodziennych lekcjach przyrody miała okazję podziwiać, na każdym ze spotkań, prawie 2000 eksponatów z prywatnej kolekcji oraz wysłuchać ciekawostek o życiu i zwyczajach pajęczaków, owadów, barwnych motyli a także zwierząt świata podmorskiego. Pracownicy biblioteki propagowali również lekcje z edukacji czytelniczej medialnej na temat, którego w bibliotece nie powinno zabraknąć tj. Zdobywanie umiejętności korzystania z księgozbioru. Literatura regionalna - tematyczny spis bibliograficzny. Celem lekcji było doskonalenie umiejętności posługiwania się aparatem informacyjnym biblioteki oraz przygotowanie do samokształcenia poprzez umiejętność odczytywania i sporządzania spisu bibliograficznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się lekcje poświęcone tematyce regionalnej:

Nasza Mała Ojczyzna - Siewierz
Poznajemy historię Siewierza oraz materiały źródłowe dotyczące dziejów, kultury
i wybitnych postaci Siewierza i okolic
Ciekawi ludzie regionu
oraz Budowa książki i czasopisma
Wykorzystywane na lekcjach interesujące formy i metody pracy, ciekawy wystrój,
różnorodne pomoce w postaci krzyżówek, reprodukcji obrazów, rebusów, fotografii, rysunków, plakatów sprawiają, że lekcje stają się interesujące a podawane wiadomości łatwiej
zapadają w pamięć.
Lekcje biblioteczne proponowali również Pracownicy filii.
Brudzowice:
Książka moim przyjacielem - lekcja dla 6- latków i "zerówki"
Nie taka Książka straszna - III kl. Gimnazjum
Opowieść o św. Mikołaju - "zerówka"
Wojkowice Kościelne:
Lekcje biblioteczne, których celem jest zapoznanie młodych Czytelników z układem książek i czasopism na półkach a także prezentacja nowości wydawniczych oraz recenzje książek które warto przeczytać.
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu oraz jej filie proponują ciekawe formy spędzania czasu wolnego w okresie ferii i wakacji.
Wakacyjne i feryjne spotkania z książką cieszą się dużym zainteresowaniem.
Ich uczestnicy mają okazję każdy dzień spędzić z innym bohaterem literackim.
Dzieci chętnie biorą udział w "spektaklach", wykazują się zdolnościami aktorskimi, językowymi, plastycznymi, muzycznymi. Każdego dnia rozwiązują krzyżówki, rebusy, kalambury, zagadki i uczestniczą w różnorodnych konkursach.
Spotkania uwieńczone zostają symbolicznymi pamiątkami, książkami i dyplomami.
23 września kierownik filii bibliotecznej w Brudzowicach - p. Monika Paliga - Bańka odebrała wyróżnienia i nagrody za oryginalne prace plastyczne wykonane przez 19 uczniów Gimnazjum w Siewierzu. Praca Jesiki Kpczyńskiej zdobyła ex aequo I miejsce w "Konkursie Na Maskotkę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.
W 2005 r. w centrali biblioteki i jej filiach można było obejrzeć wiele interesujących wystaw, były to między innymi:

Wystawa prac nadesłanych na II Wojewódzki Konkurs "Zawsze Kocham Cię, Mamo"
Papież Jan Paweł II 1920 - 2005
Jan Chrystian Andersen - biografia i twórczość
Wystawa fotografii i literatury "Dzieje Ziemi Siewierskiej
Grzegorz Kasdepke - twórczość dla dzieci
Nordycka książka dziecięca
Rocznica wybuchu II wojny światowej
Wybitni Polacy
Twórczość ks. Jana Twardowskiego
Słowiańska Wielkanoc
Tradycje bożonarodzeniowe
Twórczość Lucy Montgomery

MGBP - M. Szlachta

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne