Miesiąc październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto bibliotek to przecież święto czytania. Czytać mogą i powinni wszyscy. Takie święto to dobry moment do zorganizowania spektakularnych działań promujących czytelnictwo. Jedną z propozycji zachęcającymi do czytania, która cieszy się dużą popularnością są spotkania. Od początku roku szkolnego w siewierskiej bibliotece było ich kilka.
Już 7 września odbyło się spotkanie z poezją. Tym razem była to poezja Kazimierza Wierzyńskiego. Podczas sympatycznego wieczoru przy świecach można było poznać fragmenty twórczości, biografię oraz ciekawostki z życia poety.
29 września siewierscy licealiści oraz uczniowie SP nr 2 w Siewierzu mieli okazję obejrzeć ponad 2000 eksponatów z prywatnych zbiorów Muzeum Historii Naturalnej.
Iwona Borek Pracownik Państwowej Akademii Nauk w Krakowie odkryła przed słuchaczami fascynujące tajniki świata przyrody.
W dwóch wykładach wzięło udział ponad 100 uczniów.
1 października biblioteka miała przyjemność gościć autora książek dla dzieci Wiesława Drabika. Pisarz opowiadał jak powstaje książka, organizował mini konkursy, odpowiednio dobranymi fragmentami bajek prowokował dzieci do układania rymowanych zakończeń.
W nagrodę młodzi czytelnicy otrzymywali drobne upominki. Na stoisku wydawniczym można było nabyć książeczki z dedykacją i autografem pisarza. Niezwykle ciepłemu spotkaniu towarzyszyły komiczne sytuacje i wspaniała zabawa.
Autor podziękował uczniom SP w Siewierzu i Żelisławicach za zaskakujące i nowatorskie pomysły…
5 października miało miejsce kolejne spotkanie tym razem z dziennikarzem, poetą, i podróżnikiem Zbigniewem Wieczorkiem.
Podczas spotkania poruszono tematy dotyczące twórczości Wojaczka i Zegadłowicza, Zawiercia, którego nie ma na podstawie książki Zbigniewa Wieczorka Szara Kamienica a także blog jako pamiętnik, na przykładzie WWW.redakcja.pl
Wieczór urozmaiciła prezentacja multimedialna Poetyckie wędrówki – Paryż.
Spotkaniom towarzyszyły wystawy, które zachęcały do czytania i dostarczyły wielu interesujących informacji o świecie książek, bibliotek i dziennikarstwa.
W spotkaniach uczestniczyło przeszło 230 osób. Gościom i uczestnikom serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszeń.
Na kolejne spotkanie, poświęcone polskim górom, zapraszamy już we wtorek 3 listopada o godz. 900. Będzie to spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim.
MGBP
{morfeo 5}