Godło POLSKI

EDUKACJA LITERACKA W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu od początku roku szkolnego odbyło się szereg interesujących lekcji bibliotecznych, na których dzieci i młodzież  miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę literacką.

    Uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu, wędrując „Szlakiem polskich baśni, podań i legend” mogli się dowiedzieć, co to są płanetniki, utopce, z jakim miastem kojarzy się diabeł Boruta, skąd pochodzi nazwa Rzeszów, czy też za co został ukarany pielgrzym świętokrzyski.

 

 

 

 

     Uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach uczestnicząc w lekcji „Śladami przeszłości: znani polscy pisarze i miejsca z nimi związane” dowiedzieli się, które miasta polskie zawdzięczają swoją sławę pisarzom jak np. Nałęczów Bolesławowi Prusowi i  Stefanowi Żeromskiemu, Opinogóra Zygmuntowi Krasińskiemu, a Małoszyce Witoldowi Gombrowiczowi, gdzie znajdują się groby, pomniki, muzea biograficzne znanych pisarzy i kawiarnie literackie.

     Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu wraz z żółwiem Franklinem i jego leśnymi przyjaciółmi poznawali zasady dobrych manier.

    Drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu świętowali „Urodziny Kubusia Puchatka” słuchając fragmentów książki Milne’a, rozwiązując puchatkowe zadania, krzyżówki i łamigłówki.

     Literacką podróż  do Szwecji odbyli  trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu w towarzystwie „Pippi i jej szwedzkich przyjaciół” czyli bohaterów książek Astrid Lindgren. Wysłuchali fragmentów książki „Karlsson z dachu lata znów”, poznali przygody Pippi, Madiki z Czerwcowego Wzgórza, Emila ze Smalandii a przede wszystkim dzieci z Bullerbyn.

      Ciekawą podróż po kulturach współczesnego świata odbyli uczniowie klasy pierwszej Gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach uczestnicząc w lekcji prowadzonej przez studentkę Milenę Niewielską pt. „Kultura w perspektywie współczesnego świata”. Młodzież zapoznała się z kulturą islamską, romską i plemienia Dogonów, żyjącego w Mali. W trakcie lekcji uczniowie uświadomili sobie, że nie ma jednej wersji kultury, postępowania czy też zachowania i  nie można kultur wartościować na lepsze i gorsze.

Młodzi czytelnicy, dzięki literackim podróżom, pogłębili swoją wiedzę o literaturze dziecięcej polskiej i obcej oraz o innych kulturach.

 

MGBP- Jolanta Jakubczyk

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne