Godło POLSKI

WSZECHSTRONNA EDUKACJA LITERACKA W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

W minionym roku szkolnym w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży odbyło się szereg interesujących  lekcji bibliotecznych z udziałem dzieci i młodzieży na różnych poziomach wiekowych, zarówno dla najmłodszych, jak i gimnazjalistów. W sumie miało miejsce 37 lekcji bibliotecznych, a łączna frekwencja w nich wyniosła 733 odwiedzin.

Głównym celem bibliotecznych spotkań było zainteresowanie dzieci i młodzieży określoną literaturą, przybliżenie twórczości pisarzy czy świętowanie różnych  świąt ulubionych przez dzieci zwierzaków.

Przedszkolaki w towarzystwie  ukochanych pluszaków świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników siewierskiej biblioteki uczestnicząc w Prawniczym Pasowaniu na Czytelnika z udziałem radcy prawnego Urzędu Miasta i Gminy Siewierz  Aldona  Lebek.

Swoje święto w bibliotece miały też ulubione przez dzieci koty i dinozaury. Z okazji Światowego Dnia Kota i Dnia Dinozaura odbyły się ciekawe lekcje. Uczniowie klas drugich z SP Siewierz, klasy pierwszej, drugiej i trzeciej z SP 2 Siewierz uczcili Dzień Kota przynosząc ze sobą różne gadżety związane z kotami i czytając teksty literackie o kotach, powiedzenia, przysłowia. W Dniu Dinozaura uczniowie z  SP 2 poznali wiele ciekawostek  na temat dinozaurów, ich gatunków, sposobu życia, próbowali odgadnąć, dlaczego wyginęły. Wykonali też własne maski dinozaurów.

Twórczość Wandy Chotomskiej była tematem lekcji z udziałem drugoklasistów z SP i trzecioklasistów z SP 2 .

Tajniki kleksografii, przędzenia liter odkrywali czwartoklasiści z SP 2 w trakcie lekcji poświęconej „Akademii pana Kleksa”.

Uczniowie klasy czwartej poznawali źródła informacji bibliotecznej, nabywali umiejętności korzystania z encyklopedii i słowników oraz katalogów bibliotecznych uczestnicząc  w lekcji „Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka”.

Szóstoklasiści wędrując śladami „Szatana z siódmej klasy”  poznawali przygody bohaterów książki Kornela Makuszyńskiego i sami próbowali tworzyć akrostychy  i zaszyfrowywać wiadomości.

Dzieje i problemy Ani Shirley bohaterki książki L.M. Montgomery były tematem lekcji z udziałem uczniów klasy piątej..

Na spotkanie  z bohaterami Narnii wyruszyli uczniowie klas czwartych poznając bohaterów książki C. S. Lewisa.

Tajniki mitologii, mitologiczne związki frazeologiczne zgłębiali uczniowie klasy I Gimnazjum.

Śladami miejsc związanych z polskimi pisarzami, muzeów, pomników, wędrowali uczniowie klasy szóstej dowiadując się np., gdzie jest kufer Reymonta, ławeczka Tuwima czy muzeum Centkiewiczów.

Diabły, południce, kłobuki, utopce, to postacie, które zawitały na lekcję „Szlakiem polskich baśni, podań i legend” z udziałem uczniów klasy piątej.

Korzystania z katalogów bibliotecznych uczyli się uczniowie klasy V i VI z SP 2 podczas lekcji „Źródła informacji bibliotecznej”.

Szkolne perypetie bohaterów książki Edmunda Nizurskiego związane z wykorzystywaniem sposobów na nauczycieli poznawali uczniowie klas szóstych uczestnicząc w lekcjach „Wszystko o Alcybiadesie czyli spotkanie z bohaterami książki Edmunda Nizurskiego”.

Nie zabrakło również edukacji regionalnej, gdzie czwartoklasiści czytali lokalne legendy, poszerzali swoją wiedzę na temat historii Siewierza, folkloru, ciekawych ludzi.

Z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka odbyło się 6 lekcji bibliotecznych podczas których uczniowie klas szóstych, pierwszych, drugiej i trzecich Gimnazjum poznawali  biografię Korczaka, dowiedzieli się, gdzie znajdują się pomniki poświęcone Korczakowi i miejsca z nim związane jak Dom Sierot, Treblinka, getto.

Jak pisać powieść detektywistyczną, kto należy do twórców tego gatunku dowiadywali się uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum w Siewierzu podczas lekcji „Zło czai się wszędzie...”

Bogata i różnorodna oferta lekcji bibliotecznych pozwoliła młodym czytelnikom bliżej poznać polską i światową literaturę, a także regionalną.

Wszystkim spotkaniom towarzyszyły głośne czytania tekstów literackich, wśród których były np. „Dziennik kota mordercy”, „Pamiętnik Blumki”, „Legenda o sielawowym królu” czy opowiadania Agaty Christie.

Na lekcjach uczniowie  również wyszukiwali wiele ciekawych informacji w Internecie dzięki udziałowi siewierskiej biblioteki w programie „Akademia Orange dla Bibliotek”.

Dzieci i młodzież mogły też obejrzeć przygotowane dla nich wystawy jak np. „Wampiry w literaturze dziecięcej i młodzieżowej”, „Z piłką nożną za pan brat” czy poświęcone pisarzom jak „Janusz Korczak przyjaciel dzieci” , Mariusz Niemycki, Heidi Hassenmulller czy Renata Piątkowska.

Odbyły się też dwa gminne konkursy: dla trzecioklasistów „Językowe potyczki z wierszami Agnieszki Frączek” i historyczny dla uczniów klas szóstych „Zamek siewierski  i jego dzieje” w których to uczniowie młodsi sprawdzali wiedzę literacką, a starsi regionalną.

Mamy nadzieję, że dzięki lekcjom i wizytom w bibliotece młodzi czytelnicy pogłębili swoją wiedzę literacką.

Dziękujemy nauczycielom z Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu za bardzo dobrą współpracę w minionym roku szkolnym.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 68}

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne