Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Takie święto to dobry moment do zorganizowania spektakularnych działań promujących książkę i czytelnictwo. Jedną z propozycji zachęcających do czytania, która cieszy się ogromną popularnością są spotkania autorskie.
Siewierska książnica zaprosiła na trzy takie spotkania.
Dzieci z Przedszkola Publicznego w Siewierzu i w Żelisławicach uczestniczyły w spotkaniach „.Akademii Małego Amperka” z Gliwic. Przedszkolaki zapoznały się pojęciami i zasadami dotyczącymi bezpiecznego obchodzenia się z prądem. Przedstawione w zabawny sposób scenki pozwoliły na zwrócenie uwagi dzieci jak poważne mogą być skutki nieostrożnego używania prądu w życiu codziennym. Przedszkolaki poznały także ważny numer pogotowia energetycznego (991), pod który mogą dzwonić na wypadek zagrożenia.
Na zakończenie spotkania odbył się test sprawdzający zdobyte przez dzieci wiadomości. Na wszystkie zadawane pytania milusińscy odpowiadali prawidłowo, za co od prowadzących spotkania otrzymali kredki i książeczki do kolorowania.
Partnerem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich, a honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji oraz Rzecznik Praw Dziecka.
Kolejna propozycja biblioteki to spotkanie z Panem Romanem Pankiewiczem, autorem książki „Islandia trzeci żywioł”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas szóstych Zespołu Szkół w Siewierzu. Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała prelekcji podróżnika o wyspie, jej mieszkańcach, zwyczajach i przyrodzie.
Dopełnieniem spotkania była prezentacja zdjęć wykonanych przez autora. Jako człowiek ciekawy świata i baczny obserwator, fotografował wszystkie interesujące obiekty i zjawiska przyrodnicze. Trzyletni pobyt na wyspie zaowocował wykonaniem ponad 2000 pięknych fotografii. Prezentowane obrazy z życia mieszkańców oraz walory przyrodniczo – geograficzne wyspy wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie.
Takie spotkanie to świetna i nietuzinkowa lekcja geografii, która z pewnością na długo zapadnie w pamięć uczestników.
Aby dowiedzieć się więcej o pięknie surowej przyrody Islandii, zorzy polarnej, wodospadach, lodowcach, tworach wulkanicznych i geotermicznych, zaskakujących zmianach pogodowych i wielu zjawiskach nie występujących nigdzie indziej na świecie, zachęcam do przeczytania książki Romana Pankiewicza, która jest dostępna w siewierskiej bibliotece.
W centrali biblioteki do końca października prezentowana jest również wystawa „Siewierz w latach 1962 – 2012” przygotowana związku z Jubileuszem 50 – lecia odzyskania praw miejskich przez Miasto Siewierz.
Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
{morfeo 73}