W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu od początku roku szkolnego odbyło się kilkanaście interesujących lekcji bibliotecznych, których zadaniem było przybliżenie dzieciom określonej literatury.
Uczniowie klas drugich w dniu 25 października mieli możliwość zaznajomić się z twórczością Grzegorza Kasdepke. Wysłuchali fragmentów jego książek o przygodach Kuby i Buby i cyrkla, któremu dokuczały zawroty głowy. Dzięki tekstom pisarza poznali znaczenie różnych związków frazeologicznych, które słyszą na co dzień.
Uczniowie klas czwartych z Zespołu Szkół w Siewierzu w dniu 5 listopada zgłębiali tajniki kleksografii i przędzenia liter podczas lekcji poświęconych „Akademii pana Kleksa”.
Poznali fragmenty książki Jana Brzechwy, obyczaje panujące w Akademii i przepisy na różne, dziwne potrawy przygotowywane w tej niezwykłej szkole.
Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w dniu 14 listopada wzięli udział w „Herbatce u Kubusia Puchatka”. Wysłuchali ksiązki „Puchatku cierpliwości” i opowieści o misiu i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Nie zabrakło śpiewu „Kubusiowej piosenki”, zagadek, zabawy i oczywiście tytułowej herbatki.
Trzecioklasiści z Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu w dniach 15 i 16 listopada brali udział w lekcjach poświęconych twórczości Astrid Lindgren. Poznali urywki wielu pełnych humoru książek pisarki. Nie zabrakło też głośnego czytania książki „Karlsson z dachu lata znów”.
Okazją do odwiedzenia biblioteki przez przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Siewierzu był Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci na to święto w bibliotece przybyły ze swoimi pluszakami. Bajkowym pociągiem zwiedziły krainę zamieszkałą przez misie - Misiolandię. Wysłuchały opowieści, skąd wzięło się to święto, historii o starym misiu zielonym. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe misiowe dyplomy i wraz z ulubionymi pluszowymi misiami pozowały do wspólnego zdjęcia.
Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu w dniu 29 listopada uczestniczyli w lekcji poświęconej książce C.S. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”. Rozwiązywali krzyżówkę i odpowiadali na polecenia związane z lekturą.
Uczniowie wyszukiwali w Internecie informacji na temat kolejnych części wchodzących w skład „Opowieści z Narnii” dzięki udziałowi biblioteki w programie „Akademia Orange dla Bibliotek”.
Jolanta Jakubczyk-MGBP
{morfeo 81}