Godło POLSKI

WYDARZENIA

Featured

PASOWANIE NA CZYTELNIKA W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

Tradycyjnie, jak co roku, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej Siewierzu odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika. 2 grudnia  w dwóch spotkaniach uczestniczyli uczniowie trzech klas pierwszych z Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Gościem specjalnym tegorocznego pasowania był Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

Featured

Poznajemy atrakcje ziemi tarnogórskiej – spotkanie z Edwardem Wyżgołem

Poznajemy atrakcje ziemi tarnogórskiej – spotkanie z Edwardem Wyżgołem
 
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, w ramach Kawiarenki Literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała spotkanie z p. Edwardem Wyżgołem –fotografikiem, filmowcem, pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych, publicystą – autorem licznych książek o tematyce turystyczno – krajoznawczej.
Spotkanie odbyło się 22 października w centrali biblioteki, a zaproszenie na nie przyjęli: Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Celina Janas, członkowie UTW, nauczyciele, czytelnicy, a także zainteresowani tematyką turystyczno-krajozanwczą uczniowie siewierskiego liceum.
Pan Edward Wyżgoł, człowiek o wielkiej wiedzy historycznej, z ogromną pasją opowiadał o urokliwych miejscach ziemi tarnogórskiej. Prezentował przy tym liczne wydawnictwa książkowe i inne pozycje edytorskie, zawierające obszerną dokumentację fotograficzną regionu, między innymi „Atrakcje turystyczne ziemi tarnogórskiej i okolic”, „Ciekawy Śląsk”, Świerklaniec i okolice”, „Dawniej i dziś. Rozważania nie tylko o Śląsku”, „Tajemnice Donnersmarcków”, „Zamek w Tarnowicach Starych” i wiele innych. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących historii o pałacach, zamkach i innych zabytkach, które znajdują się tak niedaleko, a nasza wiedza o nich jest niewielka.
Można było porozmawiać o ciekawych miejscach, usłyszeć o parkach, jeziorach, pieszych i rowerowych szlakach turystycznych, a także obejrzeć piękne fotografie i pocztówki przedstawiające perełki ziemi tarnogórskiej.
Pan Edward Wyżgoł zaprezentował również bogatą ofertę swojego biura turystycznego, które prowadzi wraz z żoną Felicją, są to m. in. propozycje atrakcyjnych wycieczek zagranicznych i krajowych, a wśród nich te, które promują piękne zakątki bliskiej nam okolicy.
Niezwykle ciepłe i sympatyczne spotkanie przeplatane było humorystycznymi piosenkami w wykonaniu autora, grając na gitarze i tworząc tekst „na miejscu” nasz gość dał wyraz ogromnemu poczuciu humoru i dystansu do swojej twórczości.
Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu zbiory biblioteki wzbogaciły się o kolejne cenne pozycje regionalne. Zapraszamy czytelników do korzystania z bogatej oferty biblioteki.

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, w ramach Kawiarenki Literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała spotkanie z p. Edwardem Wyżgołem –fotografikiem, filmowcem, pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych, publicystą – autorem licznych książek o tematyce turystyczno – krajoznawczej.

Featured

Brudzowianie i Brudzowice w XIX wieku – spotkanie autorskie z doktorem n. med. Emilianem Kocotem

18 października w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyło się spotkanie autorskie z doktorem n. med. Emilianem Kocotem poświęcone brudzowianom i Brudzowicom w XIX wieku.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Celina Janas, Przewodnicząca Rejonowego Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Eugenia Kosteczka, Prezes Fundacji „Zamek Siewierski” im. Księstwa Siewierskiego Marian Nowacki, dr hab. n. med. Joanna Kocot, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele historii, miłośnicy ziemi siewierskiej, czytelnicy, mieszkańcy Siewierza.
Podczas niezwykle ciepłego i sympatycznego spotkania dr Emilian Kocot promował swoją najnowszą książkę O brudzowianach i Brudzowicach  w czasie zaborów 1795 – 1915. Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną ukazującą Brudzowice na tle historii ziemi siewierskiej. Dr Emilian Kocot – patriota promujący swoją Małą Ojczyznę - podjął się trudu obrony przed niepamięcią swojej rodzinnej miejscowości - Brudzowic i brudzowian.
Jego źródłowa praca porusza szereg interesujących wydarzeń dotyczących życia brudzowian pod zaborami i na przygraniczu. Jest źródłem wiedzy o ludziach ich obyczajach, mentalności i zmaganiach się z trudną codziennością.
Autor daje w niej dowód swojej erudycji, oczytania, a także znajomości historii, nie tylko tej regionalnej. Praca oparta o literaturę i dokumentację zbieraną przez ponad 20 lat, posiada niezwykłą wartość poznawczą i edukacyjną. Podczas spotkania autor chętnie rozmawiał z uczestnikami, odpowiadał na liczne pytania, a także wpisywał dedykacje do swojej najnowszej książki.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa bogatego dorobku autorskiego dra Emiliana Kocota,
który jest lekarzem, twórcą oddziału kardiologii w Sosnowcu i byłym ordynatorem, z zamiłowania również historykiem, założycielem i prezesem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego NIWY w Brudzowicach. W jego dorobku naukowym jest ponad 30 publikacji w prasie medycznej, około 200 referatów na zebraniach lekarzy i zjazdach naukowych, a także kilkanaście książek z historii medycyny Zagłębia Dąbrowskiego w tym historii – Brudzowic; ponad to jest autorem  patentów związanych z techniką medyczną i laureatem wielu prestiżowych nagród m. in. nagrody Magnum Meritum Pro Regionis et Urbis Sevioris.
Dr E. Kocot jest wyróżniony najwyższym w kraju medalem przyznawanym lekarzom - Gloria Medicinae i honorowany krzyżami zasług – ostatnio Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaczeniami resortowymi, wojewódzkimi i miasta Sosnowca, a także Złotym Medalem zasługi dla kościoła sosnowieckiego. Jest członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (Komandor) i Kawalerem Zakonu Jasnogórskiej Bogarodzicy.
Ofiarowane przez dra Emiliana Kocota pozycje książkowe wzbogaciły zbiory regionalne siewierskiej biblioteki. Zbiory te posiadają wielką wartość historyczną. Pozwalają poznawać przeszłość miasta i gminy, gospodarkę, a przede wszystkim ludzi, którzy żyli na  ziemi siewierskiej, pomnażali jej dorobek i wzbogacali kulturę.
Są to tytuły z pewnością warte polecenia!

18 października w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyło się spotkanie autorskie z doktorem n. med. Emilianem Kocotem poświęcone brudzowianom i Brudzowicom w XIX wieku.

Featured

I miejsce

Miło nam poinformować,

że Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu

za swoją działalność w 2012 roku

kolejny raz zajęła I miejsce w powiecie będzińskim

(według agregatowego indeksu aktywności samorządowych bibliotek publicznych województwa śląskiego).

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

© 2025 Miejsko-Gminna Biblioteka im. Leona Korusiewicza w Siewierzu

Menu Główne