Rok 2013 w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu upłynął pod znakiem wielu ciekawych lekcji bibliotecznych, konkursów i spotkań przygotowanych z myślą o młodych czytelnikach. Uczestnikami lekcji bibliotecznych byli uczniowie z Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu.
W ramach obchodów Roku Juliana Tuwima w bibliotece został zorganizowany cykl lekcji bibliotecznych poświęconych „Czarodziejowi polskiej poezji” z udziałem uczniów klas pierwszych i drugich Gimnazjum w Siewierzu. Podczas lekcji młodzież poznawała twórczość poety oraz znane i nieznane fakty z jego życia. Słuchano i nucono piosenki do tekstów Tuwima. Było więc i „Wspomnienie”, „Uliczka w Barcelonie” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.
Ubiegły rok był rokiem upamiętniającym 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Biblioteka uczciła tę rocznicę organizując wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Siewierzu przedstawienie „Wieczór Powstańców”. Zostały w nim ukazane dzieje powstania styczniowego na przykładzie losów jednego z powstańców. Nie zabrakło też patriotycznych pieśni powstańczych.
W bibliotece obchodzono również nietypowe święta. W lutym uczniowie klas drugich świętowali Dzień Dinozaura. Dzieci poznawały wiadomości i ciekawostki o dinozaurach, słuchały o nich opowieści, śpiewały piosenkę, a na pamiątkę otrzymały maski dinozaurów.
Innym świętem obchodzonym w bibliotece w listopadzie był Dzień Postaci z Bajek. Uczestnikami święta były przedszkolaki z Siewierza. Dzieci pokonując kolejne furtki do bajek poznawały bajkowy świat.
W ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia odbyły się trzy spotkania z udziałem przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Siewierzu i oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Dzieci w towarzystwie ulubionych pluszaków bajkowym pociągiem zwiedziły krainę misiów Misiolandię i wysłuchały opowieści o misiach.
Nie zabrakło również lekcji bibliotecznych o tematyce regionalnej. Pierwszaki poznawały historię ginących zawodów z czasów pradziadków, które dawniej były wykonywane na terenie Siewierza, a Lucjan Merta odkrył przed nimi sekrety życia pszczół i tajniki zawodu pszczelarza.
Uczniowie klas I, II i III ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu w trakcie lekcji „Siewierz w historii i legendzie” zdobywali wiedzę na temat dziejów ich Małej Ojczyzny, najstarszych zabytków siewierskich, czytali legendy i kolorowali herby Siewierza.
Tematyka regionalna gościła też na lekcji z udziałem uczniów klasy piątej, którzy poznawali twórczość ciekawych ludzi regionu: historyków, poetów, plastyków.
Śladami przeszłości, czyli szlakiem miejsc związanych ze znanymi polskimi poetami, pisarzami wędrowali uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Dowiedzieli się, gdzie znajdują się literackie muzea i pomniki pisarzy.
Odbyło się także szereg lekcji utrwalających wiedzę na temat omawianych przez uczniów lektur szkolnych. Uczniowie klas czwartych odkrywali uroki popularnych i mniej popularnych baśni Andersena i wysłuchali baśni „Świniopas”.
Śladami Stasia i Nel „wędrowali” piątoklasiści poznając książkę Henryka Sienkiewicza, przepiękne opisy przyrody i niesamowite przygody Polaka i Angielki.
Tajniki przędzenia liter i kleksografii podczas lekcji poświęconych „Akademii Pana Kleksa” zgłębiali uczniowie klas czwartych. Tworzenie własnych kleksów i układanie wyrazów z nitek sprawiło im niesamowitą frajdę.
Podczas lekcji poświęconej książce Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” uczniowie klasy piątej poznawali przygody Adasia i sami tworzyli akrostychy.
Historię Ani Shirley, jej kompleksy i marzenia odkrywali uczniowie klasy piątej.
Na lekcjach poświęconych książce „Chłopcy z Placu Broni” uczniowie klasy V z Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej Nr 2 podzieleni na drużyny: Czerwonych, Chłopców z Placu Broni i Związek Kitowców tworzyli własne flagi, hasła i zasady działania grup.
Gimnazjaliści poznawali zasady pisania powieści detektywistycznych oraz twórczość klasyków tego gatunku podczas lekcji „Zło czai się wszędzie…”.
Na zakończenie roku kalendarzowego w bibliotece odbyła się miła i ważna uroczystość „Pasowania na Czytelników” uczniów klas pierwszych, a jej gościem specjalnym był Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, który odkrył przed dziećmi tajniki wykonywania swojej pracy.
Lekcjom towarzyszyły głośne czytania i minikonkursy sprawdzające znajomość przeczytanych przez nich lektur.
W czasie „Skandynawskich Ferii” i „Południowoamerykańskiego Lata” biblioteka tętniła życiem będąc miejscem ciekawych zajęć edukacyjno-plastyczno-ruchowych, na których dzieci miło spędzały wolny czas, poznając inne kraje i tworząc wiele interesujących prac plastycznych. A w czasie wakacji, w związku z udziałem biblioteki w kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, dzieci uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami różnych ciekawych zawodów, podczas których uczyły się, jak zdrowo i bezpiecznie spędzać czas.
Jolanta Jakubczyk-MGBP