Kwiecień, maj i czerwiec to miesiące poświęcone książce i bibliotekom, a nade wszystko promocji czytelnictwa. Celem przedsięwzięć organizowanych w tym czasie przez biblioteki jest zwiększenie zainteresowania książką oraz popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego i kulturalnego mieszkańców.
Święto bibliotek to dobry moment do zorganizowania spektakularnych działań promujących książkę i czytelnictwo. Większość przedsięwzięć bibliotecznych organizowanych w tym czasie nakierowana jest na czytelnika dziecięcego oraz młodzież szkolną. Wśród propozycji zachęcających do czytania, które cieszą się ogromną popularnością, są przedstawienia teatralne oraz warsztaty literackie. Na takie właśnie spotkania siewierska biblioteka zaprosiła przedszkolaków z Siewierza i Żelisławic.
6 maja aktorzy teatru Edu-Artis z Krakowa zabrali dzieci z przedszkola w Żelisławicach w podróż do „Smerfowego Lasu”. Artyści wprowadzili młodych czytelników w leśny świat pełen przygód, ekologii i dobrodziejstw matki natury, ale również czyhających w nim niebezpieczeństw. Przez ruch, zabawę i wspólny taniec smerfy opowiedziały najmłodszym w jaki sposób szanować przyrodę i co należy robić aby las długo służył nam i przyszłym pokoleniom.
14 maja biblioteka zaprosiła przedszkolaków z Siewierza na warsztaty literackie prowadzone przez Pana Michała Zawadkę - charyzmatycznego autora bajek dla dzieci, aktora, lektora, twórcę programu „Wyobraź świat dziecku”. Autor podczas zajęć „Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury - pompowanie wyobraźni” ukazał dzieciom niesamowite rozwiązania techniczne i naukowe przedmiotów codziennego użytku, mających swoje korzenie w naturze. Podglądając naukowców i ich drogę do wynalazków najmłodsi uczyli się determinacji i „magii wyobraźni”, za pomocą której przekonywali się, że błąd nie jest porażką, a jedynie kolejnym krokiem do sukcesu.
Spotkania i warsztaty zaproponowane przez bibliotekę rozwijały wyobraźnię, kreację i twórcze obserwowanie tego co nas otacza. Pozwalały obcować z żywym językiem polskim, literaturą i polską kulturą, ale przede wszystkim zachęcały do sięgania po książki.