Muzycznie i literacko rozpoczął się wrzesień w bibliotece. W poniedziałek 15 września biblioteka miała ogromną przyjemność gościć muzyka Olega Dowgala i pisarza Romana Pankiewicza. Oleg Dowgal, wybitny artysta z Ukrainy, wprowadził słuchaczy w zaczarowany świat muzyki. Podczas koncertu wirtuoz fletni Pana prezentował fragmenty utworów muzyki klasycznej, rozrywkowej i narodowej. Zachwycił wszystkich wiązanką utworów ludowych z rejonu Karpat. Jego wiedza, profesjonalizm i niezwykła lekkość wykonywanych utworów wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie. Wielki entuzjazm wśród uczniów kl. VI ZS w Siewierzu wzbudziła zabawa „Jak to melodia?”. Marta Gryczka, która wygrała muzyczne zmagania, na pamiątkę otrzymała płytę z muzyką fletni Pana. Nie zabrakło również fragmentów biografii młodego artysty, „genezy fletni Pana” według mitologii greckiej oraz wierszy autorstwa prowadzącego spotkanie Romana Pankiewicza.
Po wspaniałym koncercie można było nabyć płyty wraz z autografem artysty.
23 września w bibliotece gościł Arkadiusz Niemirski - dziennikarz, satyryk, autor książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kontynuator znanego cyklu powieści Z. Nienackiego "Pan Samochodzik ...". Na spotkanie z autorem przybyli uczniowie z ZSP w Żelisławicach i SP nr 2 w Siewierzu.
Pan Arkadiusz Niemirski w formie prezentacji multimedialnej przedstawił swoją drogę artystyczną, którą rozpoczął od działalności kabaretowej. Autor niezwykle barwnie i żartobliwie mówił o sobie i swoich zainteresowaniach. Przybliżył uczestnikom spotkania postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów oraz twórców tych postaci. Mówił o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa oraz o jego słynnym wehikule - niepozornym aucie, które posiadało nieprzeciętne możliwości. Pisarz z dużą dawką humoru przekonywał uczestników spotkania do wielu ważnych i wartościowych postaw życiowych. Apelował by mieli marzenia, cel życia i pasje, zachęcał do czytania wartościowych książek.
Na zakończenie spotkania pisarz zachęcił młodzież do odwiedzin bloga, prowadzonego na własnej stronie internetowej, komentarzy i szczerej krytyki jego twórczości.