W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu miało miejsce niecodzienne spotkanie.
14 lutego w centrali biblioteki spotkali się przedstawiciele Gminnego Koła Pszczelarzy w Siewierzu, aby promować pszczelarstwo w środowisku lokalnym, a także rozmawiać o leczniczych właściwości miodu, propolisu, pszczelego mleczka i jadu pszczelego. Temu „miodowemu wydarzeniu” towarzyszyła wystawa autorstwa Adama Wilczyńskiego „Ksiądz dr Henryk Ostach. Początki apiterapii”. Ekspozycja, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, została udostępniona przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. W bibliotece zaprezentowano także liczne publikacje przeznaczone dla miłośników pszczół, zdjęcia, rzeźby z miodu, pszczele produkty oraz inne pamiątki będące w posiadaniu pszczelarzy z gminy Siewierz. Atrakcją spotkania był wypożyczony na czas trwania wystawy ul oraz akcesoria pszczelarskie.
Podczas spotkania podkreślano rolę miodu jako produktu poprawiającego samopoczucie, zwiększającego odporność, polecanego zarówno przy wysokim jak i niskim ciśnieniu. Zwrócono uwagę na fakt, iż produkty miodowe zawierają m.in. wysokowartościowe białka, aminokwasy egzogenne, kwasy organiczne, enzymy, witaminy oraz substancje biologicznie aktywne dlatego były i nadal są chętnie stosowane, jako lekarstwa na różnego rodzaju dolegliwości.
Wiedzy o pszczołach nigdy dosyć, to niezwykle pożyteczne, delikatne i fascynujące owady, o które musimy się troszczyć jeżeli chcemy zachować w przyrodzie równowagę ekologiczną. Wybierajmy więc na nasze rabaty rośliny miododajne, rośliny o kwiatach barwnych i wonnych, długo i obficie kwitnących.
MGBP