Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu od lat organizuje gminne konkursy o tematyce regionalnej. Ich celem jest wzbudzenie zainteresowania wśród dzieci i młodzieży historią i współczesnością ich Małej Ojczyzny.
W dniu 11 czerwca 2015 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyły się finały dwóch konkursów. Pierwszy gminny konkurs „Dawne zawody siewierskie” skierowany był do uczniów klas szóstych szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Siewierz. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny z Zespołu Szkół w Siewierzu, Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Wojkowicach Kościelnych i Żelisławicach. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test i krzyżówkę na podstawie wcześniej przygotowanego dla nich materiału historycznego. Dzięki udziałowi w konkursie zdobyli wiedzę na temat poszczególnych rzemiosł, które wykonywano w Siewierzu, poznali nazwiska rzemieślników, wyposażenie warsztatów i etapy ich pracy.
W konkursie I miejsce zajęli: Kieras Klaudia i Machura Wiktoria (ZSP Żelisławice), II miejsce - Błach Magdalena i Skalski Michał (ZS Siewierz), III miejsce - Paciuch Mateusz i Stuczeń Krystian (ZS Siewierz), IV miejsce - Koźlak Klaudiusz i Popielski Jakub ( ZSP Wojkowice Kościelne).
Drugi konkurs był konkursem literackim na opowiadanie i wiersz „Pogwarzmy po siewiersku” skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych. Zadaniem uczestników było napisanie tekstu literackiego z użyciem jak największej ilości słów z dawnego języka siewierskiego. Słownictwo młodzież czerpała z wcześniej przygotowanego dla nich materiału literackiego. Na konkurs wpłynęło 16 prac. Uczniowie wykazali się nie tylko pomysłowością w napisaniu opowiadań, ale i celnym użyciem w nich dawnego słownictwa.
W kategorii wiersz I miejsca zajęła Natalia Cieślakowska za wiersz „Nie załgasz się czym innym”. W kategorii opowiadanie w grupie klas pierwszych gimnazjum: I miejsce - Kurdyk Julia (ZS Siewierz ) za opowiadanie „Na targowisku”, II miejsce - Drożdż Oliwia (ZS Siewierz) za „Psiarki”, Wyróżnienie - Madej Marceli (ZS Siewierz) za „Wraz z bitwą nie kończy się wojna”. W kategorii klas drugich gimnazjum: I miejsce ex aequo: Łabuś Małgorzata (ZS Brudzowice) za „Pomiyntom kiej my szkołę budowali” i Kucharska Sara (ZSP Wojkowice Kościelne) za „Klechdę siewierską”, II miejsce ex aequo: Mostowska Katarzyna (ZS Siewierz) za „Rajfury” i Lebiecki Michał (ZS Siewierz) za „Koń, choć gadzina, to przecie przyjaciel”, III miejsce - Kryczek Kamila (ZS Siewierz), Wyróżnienie: Machura Weronika (ZS Siewierz) za „Podziemny wehikuł” i Wędraszek Paulina (ZSP Wojkowice Kościelne) za „Życiorys dawnego Siewierza”. W kategorii klas trzecich gimnazjum: I miejsce - Szkoda Aleksandra (ZSP Wojkowice Kościelne) za „Kobiety z Piwońskich Lasów”, II miejsce ex aequo: Tomczyk Karolina (ZSP Żelisławice) za „Wszystko przez niego…” i Cieplińska Kinga (ZSP Wojkowice Kościelne) za „Rozmowa o pracę”, III miejsce - Smal Wiktoria (ZS Brudzowice) za „Władczyni czasu”, Wyróżnienie: Reda Oliwia (ZSP Wojkowice Kościelne) za „Katerina i Paweł”.
Finał gminnych konkursów w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Joanna Krzykawska, nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu.
Gościem specjalnym finału było Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Wioska, które zaprezentowało zwyczaj plecenia wianków przekazując młodzieży wiele ciekawych informacji . Salę wypełnił śpiew nie tylko samego Koła Gospodyń Wiejskich Nowa Wioska, ale również wspólne śpiewanie z publicznością. Przedstawicielki Koła na zakończenie swojego występu obdarowały Burmistrza Zdzisława Banasia, Joannę Krzykawską , dyrektora biblioteki i bibliotekarzy uplecionymi przez siebie wiankami.
Laureaci konkursów otrzymali z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia pamiątkowe dyplomy i nagrody w postaci albumów książkowych i czekolad. Pan Burmistrz podziękował za przygotowanie konkursów, młodzieży za udział w nich, a Przedstawicielkom Koła Gospodyń Wiejskich Nowa Wioska za występ. Podkreślił, iż Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu zajmuje I miejsce wśród bibliotek powiatu będzińskiego.
Konkursom towarzyszyła wystawa „Dawne siewierskie rzemiosło”, na której zostały zaprezentowane fotografie ukazujące dawnych siewierskich rzemieślników, dokumenty dotyczące poszczególnych cechów, legendy, artykuły z czasopism, książki oraz narzędzia i wyroby garncarskie, rymarskie, kowalskie, stolarskie, szewskie, kaflarskie pochodzące z Izby Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu oraz od osób prywatnych.
Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursów: Barbarze Będkowskiej, Wioletcie Drygalak Bożenie Janas, Anecie Jąderko, Monice Kicińskiej, Agnieszce Łaszczycy, Katarzynie Redzie, Agnieszce Sularz, Jolancie Tomsi, Urszuli Warmuz.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi za zaszczycenie swoją obecnością finału konkursów.
Mamy nadzieję, że udział młodzieży w konkursach przyczyni się do wzbudzenia zainteresowania historią Miasta i Gminy Siewierz.
Jolanta Jakubczyk - MGBP