We wtorkowy wieczór (8 grudnia) siewierska biblioteka miała ogromny zaszczyt gościć Profesora Uniwersytetu Śląskiego Pana Zbigniewa Białasa. Dla Czytelników siewierskiej biblioteki była to prawdziwa uczta dla ducha. To niezwykle ciepłe i sympatyczne spotkanie było okazją do wspomnień, a Pan Profesor nie krył, że Siewierz darzy szczególnym sentymentem. Słowo wstępne wygłosiła Pani mgr Katarzyna Białek – była studentka Pana Profesora.
Pan Zbigniew Białas jest anglistą, prozaikiem, profesorem nauk humanistycznych, pracownikiem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego, jest autorem wielokrotnie nagradzanych "Kronik sosnowieckich", z których pierwszy tom "Korzeniec" stał się bestsellerem. I to właśnie „Korzeńcowi” poświęcono na spotkaniu najwięcej uwagi. „Korzeniec" to barwna i tragikomiczna opowieść o mieszkańcach Sosnowca, którzy żyją na styku trzech zaborów i w kulturowym tyglu. To powieść pełna humoru, ironii, dowcipu, szyderstwa, ale także historycznej prawdy. Profesor Zbigniew Białas „Korzeńcem” podbił serca Czytelników, powieść była wielokrotnie nagradzana, a Teatr Zagłębia wystawił sztukę na jej podstawie. Spektakl ten święci triumfy na deskach scenicznych całej Polski, a w 2012 roku został uhonorowany Złotą Maską.
Podczas spotkania Pan Profesor chętnie i ze swoistą swobodą odpowiadał na pytania Czytelników, przybliżył genezę poszczególnych „Kronik”, która w przypadku „Korzeńca” sięga… kafelka z napisem „A. Korzeniec. Sosnowice”.
Nie można było oprzeć się wrażeniu, że to nie tyle spotkanie autorskie, co ciepła rozmowa z Przyjacielem. Autor stworzył klimat pełen ufności i sympatii, a otwartość Pana Profesora na Czytelnika, sprawia, że spotkanie to, na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Na zakończenie nie zabrakło życzeń oraz gorących słów uznania i podziękowań od Czytelników. Oczywiście wszystkie części „Kronik sosnowieckich”, wraz z dedykacją Autora, znajdują się w bibliotece, a naszych Czytelników gorąco zachęcamy do tej wyjątkowej lektury.
Takie spotkania autorskie bardzo motywują i są bezcenną promocją czytelnictwa i miłości do literatury.