Przeszło 200 czytelników w różnym wieku miało okazję wziąć udział w niecodziennych spotkaniach w bibliotece. 21 i 22 lutego przedstawiciele gliwickiej Czerpalni Papieru „Kalander” zaprosili młodych czytelników na 8 warsztatów edukacyjnych, poświęconych procesowi powstawania papieru oraz warsztatom drukarskim.
Spotkania utrzymane były w duchu dawnej epoki. Zajęcia miały formę aktywną. Każdy uczestnik pod okiem mistrza samodzielnie wykonywał zadania, na przykład czerpał papier z dębowej kadzi, poznawał tajniki barwienia papieru techniką japońską, pisał gęsim piórem na papierze i własnoręcznie odciskał pieczęć lakową. Zanim jednak uczestnicy przystąpili do warsztatów sporo dowiedzieli się o historii wynalezienia, wytwarzania i znaczenia papieru.
Podczas warsztatów drukarskich, natomiast, uczestnicy po kilkuminutowym wstępie, dotyczącym historii drukarstwa, mogli samodzielnie ułożyć z czcionek swoje imię, by potem w drukarni za pomocą prasy drukarskiej (wzorowanej na prasie Gutenberga) wydrukować certyfikat uczestnictwa w warsztatach, następnie potwierdzić go pieczęcią lakową oraz zabezpieczyć metodą suchego tłoka.
W ilustratorni uczestnicy warsztatów, wykorzystując szablony z papieru, kalkę oraz żelazko mogli zaprojektować okładkę do wybranej przez siebie książki.
Ogromną zaletą tych spotkań była możliwość zabrania na pamiątkę prac wykonanych własnoręcznie przez uczestników warsztatów.
W spotkaniach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Siewierzu, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, z ZSP w Wojkowicach Kościelnych oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z nami” w Będzinie wraz z dwiema grupami Filii w Gołuchowicach.
Mamy nadzieję, że te niecodzienne warsztaty, które doskonale połączyły historię, technikę i plastykę, dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń i świetnej zabawy oraz, że na długo pozostaną w ich pamięci.