Działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu rozwija się bezustannie, a apetyt studentów na wiedzę jest niezmienny. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza jest jedną z instytucji, która ma zaszczyt gościć słuchaczy Uniwersytetu w ramach różnorodnych warsztatów, spotkań i wykładów.
Dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszą się, przygotowywane przez bibliotekę spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, przewodnikami turystyki górskiej i pieszej oraz wieczory autorskie. Spotkania i warsztaty to nie tylko zapotrzebowanie seniorów na integrację i sposób na spędzanie wolnego czasu. To przede wszystkim potrzeba zdobywania wiedzy i wymiana doświadczeń, możliwość rozwoju pasji i zainteresowań oraz inspiracja do nowych wyzwań. Zajęcia i warsztaty są okazją do promocji czytelnictwa i miłości do literatury. Podczas jednego z takich spotkań studenci mieli okazję uczestniczyć w sympatycznym, pełnym humoru i wzruszeń wieczorze z Profesorem Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawcą, prozaikiem i tłumaczem Zbigniewem Białasem. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się spotkania z dziennikarzem prasowym i telewizyjnym oraz autorem książek biograficznych Mirosławem Słomczyńskim, operatorem obrazu Mieczysławem Chudzikiem, doktorem n. med., autorem publikacji naukowych i regionalnych Emilianem Kocotem, podróżnikiem, odkrywcą i kajakarzem Jerzym Majcherczykiem. Niezwykłym przedsięwzięciem było uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji, objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, polegające na wspólnym czytaniu „Quo vadis”. Spotkanie odbyło się w scenerii urokliwego zamku biskupów krakowskich, a uświetnił je pełen ciepłego humoru, występ artystyczny słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jadwigi Sroki oraz Jana Bańki. Słuchacze Uniwersytetu wiele razy występowali w roli aktorów lub lektorów, a podczas spotkań z dziećmi chętnie czytali najmłodszym wybrane dzieła literatury dziecięcej oraz prezentowali przygotowane przez siebie skecze lub krótkie przedstawienia, niosące wartości poznawcze, edukacyjne i sporą dawkę humoru.
Biblioteka współpracowała z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w ramach akcji „Uniwersytet Trzeciego Wieku dla dzieci”, „Kawiarenki Literackiej”, w ramach której zorganizowano wieczory autorskie z Ireną Kmiecik „Uczyńmy Aniołów swymi przyjaciółmi”, z podróżnikiem, przewodnikiem i fotografikiem Edwardem Wyżgołem, przewodnikiem turystycznym Stanisławem Czekalskim, pisarzem, Zbigniewem Kołbą, a także wieczory z poezją patriotyczną, liryczną i miłosną.
Słuchacze Uniwersytetu chętnie odwiedzali również wystawy przygotowane przez pracowników biblioteki lub udostępnione przez Bibliotekę Śląską. Spotkaniom w bibliotece zawsze towarzyszy prezentacja książek z literatury popularnonaukowej i beletrystyki oraz publikacji poświęconych regionowi, związanych z omawianym tematem. Bardzo cieszy nas fakt, że słuchacze tak chętnie korzystają z bogatej oferty księgozbioru, z czytelni internetowej, z czasopism i poradników.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również regionalia, a zwłaszcza tzw. dział Severiana. Do dyspozycji studentów są również książki z dużym drukiem „wielka litera” oraz „książka mówiona”. Podczas spotkań bibliotekarze zawsze służą informacją o nowościach książkowych z różnych dziedzin wiedzy, podpowiadają co warto przeczytać, udzielają konkretnych wskazówek przydatnych do pracy ze źródłami historii lokalnej. Mamy nadzieję, że spędzony w bibliotece czas jest dla Państwa czasem inspirujących refleksji i okazją aby umocnić się w przekonaniu, że ciekawe spotkania i dobra literatura ciągle potrafią zainteresować, cieszyć i wzruszać.
Serdecznie dziękujemy Słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu za dotychczasową, niezwykle owocną współpracę, za życzliwość i przychylność. Gratulujemy wspaniałego Jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów, zdrowia, zapału do działania oraz tego, aby podejmowany trud był dla Państwa źródłem satysfakcji i społecznego uznania.