Godło POLSKI
Featured

OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE „JEŻYCJADY” ORAZ INNE CIEKAWE WYDARZENIA W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACH

W dniu 26 kwietnia 2018 r. w filii bibliotecznej w Brudzowicach miało miejsce Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Uczestnikami wydarzenia była klasa V Szkoły Podstawowej w Brudzowicach. Do współpracy zaproszono aktorów grupy teatralnej „Apogeum” działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku  w  Siewierzu. Pan Jan Bańka i pani Jadwiga Sroka wcielili się w rolę nestorów rodu Borejko, czyli Ignacego i Melanię. 

Na początku wprowadzono uczestników w świat „Jeżycjady”, przekazując informacje o akcji, jej organizatorach, autorce książek oraz o samej rodzinie Borejko. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali krótkiego wprowadzenia, a następnie wzięli udział w krótkich scenkach sytuacyjnych, których teksty wybrano na potrzeby czytania. Pierwszym z tekstów była rozmowa pana Borejko z nieprzychylnie nastawioną sąsiadką Szczepańską z książki „Kwiat kalafiora”. Kolejne fragmenty zostały wybrane z książki „Pulpecja” i dotyczyły sytuacji,  w której główna bohaterka Patrycja nie zdała matury. Niestety wiadomość została przekazana rodzicom oraz rodzeństwu w Dniu Matki. Następna scenka przedstawiała przyczynę oblania matury oraz winowajcę całego zdarzenia, czyli Floriana (Baltona). Uczestnikom przyporządkowano role sióstr oraz Baltony. Uczniowie z zaangażowaniem wcielili się w swoje role, szczególnie Patrycji (Alicji) i Baltonie (Kacprowi) spodobała się scena wyznania miłości oraz prośba Baltony do Ignacego Borejko o rękę Patrycji.  

Następne zadanie związane było z ortografią. Uczestnicy otrzymali krótką charakterystykę Gabrysi, a ich zadaniem było wyszukanie błędów ortograficznych. Na zakończenie uczestnicy stworzyli portret Idy Borejko z wyciętym miejscem na twarz, tak aby każdy na chwilę mógł się nią stać. Wszyscy uczestnicy chętnie robili sobie zdjęcia w roli Idy, nawet chłopcy pokusili się o zabawną fotografię. Uczniowie w ramach podziękowania otrzymali słodycze oraz płytę zespołu „Clipsy”. Wszyscy w znakomitych humorach zakończyli czytanie „Jeżycjady”.

Kolejne ciekawe wydarzenia to lekcje biblioteczne oraz warsztaty skierowane do różnych grup wiekowych oraz o różnorodnej tematyce.  Uczniowie klasy „0” wzięli udział w warsztatach wielkanocnych tworząc piękne pisanki oraz poznając zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą. „Poznaj zasady bezpiecznego Internetu” na podstawie opowiadania Łukasza Wojtasika „Mój przyjaciel Necio” to lekcja biblioteczna ukazująca szereg wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po Internecie.  W „Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci” uczniowie poznali etapy powstawania książki, a następnie samodzielnie stworzyli własne opowiadanie o przygodach zabawnego słonia Dominika wraz z ilustracjami.

Lekcja biblioteczna „Jan Paweł II – wzór i autorytet” ukazała życie, twórczość oraz pontyfikat Tego wybitnego Polaka. Uczniowie klasy VI wyszukiwali informacje z dostępnej literatury, tworząc biografię papieża Polaka przed i po objęciu Stolicy Apostolskiej. Na zakończenie przeczytali kilka anegdot m.in. „Mów mi wujaszku”, „Ja w tym wieku byłem papieżem”, czy „Papieskie wagary”. W związku z obchodami 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w klasie „0” miała miejsce lekcja biblioteczna pod tytułem „Nasze symbole narodowe”. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, dowiedzieli się co oznaczają barwy flagi narodowej oraz w jakich sytuacjach należy śpiewać hymn narodowy. Następnie przy wykorzystaniu materiałów plastycznych wykonali godło Polski. Z kolei klasa III wzięła udział w lekcji „Wyprawa do Stumilowego Lasu z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi”, podczas której uczniowie poznali życie i twórczość autora książki - Alana Alexandra Milne, dowiedzieli się jaka jest geneza powstania książki o Kubusiu Puchatku oraz cechy charakterystyczne dla każdego ze zwierząt. Uczniowie nauczyli się również ulubionego wierszyka Kubusia Puchatka w języku angielskim.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach edukacyjnych opartych na książce Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”, które związane są z obchodami 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach.

Filia biblioteczna w Brudzowicach

Paulina Peterek

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne