XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego
„Zakodowana biblioteka” to hasło, które przyświecało tegorocznemu Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego. Spotkanie odbyło się 5 października w Kopalni Kultury w Czeladzi. Uroczystego otwarcia forum dokonali Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi Bożena Podgórska oraz Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie Przemysław Koperski.
Organizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie od 14 lat forum, służy poszerzaniu wiedzy, wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego. W rozwijającym się świecie mediów również biblioteki stawiają na nowoczesność. Obok podstawowych zadań biblioteki takich jak gromadzenie, opracowanie, udostępnianie, niezwykle ważne stają się nowe technologie, które, usprawniają pracę placówek i stwarzają możliwości rozwoju zainteresowań nowych grup użytkowników. Biblioteki coraz częściej stają się nowoczesnymi centrami informacyjnymi, udostępniającymi szeroką gamę zbiorów tradycyjnych i elektronicznych, informacji oraz usług edukacyjnych i kulturalnych. Dlatego też tematem tegorocznego forum był między innymi język programisty. Podczas spotkania Mariola Fik z programu Mistrzowie Kodowania mówiła o sensie kodowania, Joanna Ryplewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich zaprezentowała jak „Kodują Piekary”, Anita Siwka z Centrum Innowacji "Przejście" Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu opowiadała o nowoczesności i innowacyjności polskich bibliotek, natomiast Beata Marcinkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi pokazała jak umiejętnie łączyć w bibliotece tradycję z nowoczesnością. Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec przedstawił interesującą prezentację „Czeladź – stare miasto – nowe możliwości”. Podczas forum pokazano również jakie zmiany zachodzą w obchodzącym jubileusz 660-lecia nadania praw miejskich Będzinie. Swój udział miały także biblioteki z Mierzęcic i Siewierza: Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach zaprezentowała stoisko z robotami Photon, natomiast biblioteka siewierska udostępniła materiały, w ramach prezentacji przygotowanej przez Instruktora MiPBP w Będzinie Sławomira Lubasa, dotyczące nietypowych spotkań z użyciem robotów Photon „Mistrzowie kodowania. Bo każdy może być programistą”. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Paulinę Peterek w Filii Bibliotecznej nr 1 w Brudzowicach. Celem zajęć było zdobycie praktycznych umiejętności związanych z obsługą robotów Photon oraz wiedzy na temat możliwości wykorzystania podstaw kodowania w pracy z młodymi czytelnikami. Obie biblioteki pozyskały sprzęt w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece”. Warsztaty dla użytkowników prowadzone w oparciu o nowe technologie, na pewno na długo pozostaną w pamięci, a ich uczestnicy z większym zrozumieniem będą korzystać z różnych urządzeń elektronicznych, programów i usług.
Tematyka tegorocznego forum była bardzo ciekawa, pokazała różnorodność inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych realizowanych w placówkach bibliotecznych. Forum było wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z nowatorskimi metodami pracy bibliotek ze współczesnym czytelnikiem.