Początek nowego roku to dobry czas na podsumowanie działalności filii bibliotecznej w Brudzowicach. W 2018 roku miało tu miejsce kilka interesujących wydarzeń. Lekcje biblioteczne, bibliowakacje, wystawy, głośne czytania to tylko niektóre formy aktywności placówki.
Ważną częścią działalności filii bibliotecznej w Brudzowicach jest działalność edukacyjna. Lekcje biblioteczne opierają się na bezpośrednim kontakcie ucznia z wszelkimi rodzajami dokumentów bibliotecznych oraz warsztatem informacyjnym biblioteki. Edukacja biblioteczna rozpoczyna się od przedszkolaków, którzy zaczynają poznawać świat bajek oraz baśni. W 2018 roku miały miejsce lekcje o różnorodnej tematyce. Odbyły się m.in. „Mali Astronomowie – podróż w kosmos”, „Dzień Bezpiecznego Internetu”, „Jak powstaje książka?”, „Dzień pluszowego misia i dzień kredki” , „Nasze symbole narodowe”, „Zwyczaje związane z Wielkanocą”, „Tradycje bożonarodzeniowe”, „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”, „Dzień jeża’, „Dzień czarnego kota”. Uczniowie klas starszych wzięli udział w lekcjach nawiązujących do lektur szkolnych m.in. „Skrzywdzony przez złych stracił zaufanie również do dobrych” z lektury „Ten obcy”, „Wyprawa do Stumilowego Lasu z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi” oraz „Jan Paweł II - wzór i autorytet”.
W kwietniu klasa V uczestniczyła w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, gdzie do współpracy zaproszono aktorów grupy teatralnej „Apogeum” działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siewierzu. Pan Jan Bańka i pani Jadwiga Sroka wcielili się w rolę nestorów rodu Borejko, czyli Ignacego i Melanię. Uczniowie z aktorami wzięli udział w krótkich scenkach sytuacyjnych, których teksty wybrano na potrzeby czytania oraz stworzyli portret Idy Borejko.
Przed letnimi wakacjami w klasie „0” odbyła się nietypowa lekcja pod nazwą „Mistrzowie kodowania. Bo każdy może być programistą” podczas której uczniowie poznali tajniki działania Photonów. Uczestnicy z entuzjazmem kodowali roboty w dowolny, wymyślony przez siebie sposób. Dzięki tym zajęciom edukacyjnym dzieci będą na pewno z większym zrozumieniem korzystać z różnych urządzeń elektronicznych, programów i usług.
Z kolei czasie wakacji powstało wiele ciekawych prac literackich i plastycznych w ramach zajęć edukacyjnych nawiązujących do książki „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego z okazji 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach. Zajęcia były realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Autoportret. Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję - czyli o budowie poczucia własnej wartości”.
W czasie ferii zimowych 2019 serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zimowych spotkaniach edukacyjnych pod nazwą „My się zimy nie boimy”.
Filia biblioteczna w Brudzowicach
Paulina Peterek