Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu wraz z filiami w Brudzowicach, Wojkowicach Kościelnych i Żelisławicach przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”, która łączy świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca, przypadające na dzień 29 września.
Jej celem jest propagowanie czytelnictwa i wiedzy o sercu wśród dzieci i młodzieży, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia, jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego patronką jest wybitna pisarka książek dla dzieci i młodzieży Janina Porazińska. Czytanie na głos posiada wiele zalet: wpływa na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć.
W ramach akcji w siewierskiej bibliotece i jej filiach odbyło się szereg działań mających na celu propagowanie czytelnictwa i wiedzy o sercu wśród dzieci. W centrali warsztaty plastyczno-literackie odbyły się z udziałem klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu, członków Klubu Pożeraczy Książek działającego w siewierskiej bibliotece, wszystkich grup przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Siewierzu. Podczas zajęć dzieci: słuchały fragmentów tekstów literackich poświęconych „sercowej tematyce” jak : „Bajka o sercu”, „Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Bajka), „Historie spod podłogi Cz. 3. Serce” Justyny Bednarek ((Wydawnictwo HarperCollins), „Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka (Wydawnictwo „Media Rodzina”), „Moja krew ma moc” Justyny Wodowskiej (Wydawnictwo Dwukropek). Poznały budowę serca, dowiedziały się, ile waży ludzkie serce, układały serca z puzzli i mierzyły sobie ciśnienie „gadającym ciśnieniomierzem”, co sprawiło im wiele frajdy. Uczestnicy warsztatów rozwiązywali labirynty, kolorowali serca, zamieniali się w krawców wycinając serca z materiału i tworząc z nich jedno wielkie serce, wykonywali składane serca z papieru i wyklejane bibułą, odgrywali scenkę „Chory miś” Małgorzaty Ficoń dotyczącą profilaktyki chorób serca, tańczyli w rytm „sercowej muzyki”.
W Szkole Podstawowej w Brudzowicach odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem uczniów klasy trzeciej przeprowadzona przez pracownika Filii Bibliotecznej w Brudzowicach. Dzieci wysłuchały krótkiego filmiku o tym, jak dbać o serce, jaka jest jego rola w naszym organizmie. Na zakończenie kolorowały według wyznaczonych kolorów ludzkie serce.
W filii bibliotecznej w Żelisławicach w akcji wzięli udział uczniowie klasy drugiej i trzeciej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach. Uczniowie wysłuchali opowiadania A. Chmielewskiej „Ktoś” oraz „Bajkę o sercu”. Otrzymali również plakaty informacyjne, ulotki oraz serduszka z cytatami na temat serca. Dzięki tym materiałom, dzieci poznały budowę serca, dowiedziały się również jak o nie dbać. Uczniowie obejrzeli także krótki filmik edukacyjny na temat serca, wysłuchali odgłosów bijącego serca. Na zakończenie zajęć kolorowali rysunek serca, rozwiązywali labirynt. Była również gimnastyka, która rozruszała dziecięce organizmy oraz pokazała jak bije serduszko przed i po ćwiczeniach.
W lekcji bibliotecznej „Czytamy z sercem” w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych udział wzięli uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się „do czego służy serce”, jak jest zbudowane i jak o nie dbać. Układały serca z puzzli, rozwiązywały „sercowe” quizy i zadania matematyczne. W międzyczasie wysłuchały opowiadania „Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Bajka), z którego dowiedziały się, że serce może być zakochane i radosne, ale również smutne, samotne czy rozdarte. Na zakończenie lekcji uczniowie wykonali kolorowe laurki dla serca. Z kolei podczas zajęć plastyczno-literackich uczestnicy spotkania wysłuchali opowiada o sercu. Poznali budowę i sposób działania serca oraz główne założenia profilaktyki dla zdrowego serca. Na koniec zajęć kolorowały małe serduszka, z których powstało jedne wielkie kolorowe.
MGBP w Siewierzu