200 lat temu Adam Mickiewicz wydał zbiorek poezji „Ballady i romanse”, który dał początek nowej epoce w literaturze - romantyzmowi. By upamiętnić tę rocznicę, rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. „Czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko”, „Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija pana” To słynne cytaty pochodzące z ballad, które zna większość z nas.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu wraz z filiami w Brudzowicach i Wojkowicach Kościelnych przystąpiła do programu Fundacji Czas Dzieci „SZKIEŁKO I OKO”. Zostało zrealizowanych łącznie 6 tematów.
Na podstawie otrzymanych scenariuszy w centrali biblioteki zostały przygotowane warsztaty literacko-plastyczne, w których uczestniczyła młodzież z klasy VIII b ze Szkoły Podstawowej nr 1 i klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu.
Uczestnicząc w warsztatach takich, jak „Kuferek Mickiewicza”, „X Muza”, „Kolaż romantyczny”, młodzież miała okazję poznać i spojrzeć w inny, kreatywny sposób na mickiewiczowskie ballady. Uczniowie czytali wybrane ballady, śpiewali „Świteziankę” oraz słynne wiersze jak „Niepewność” czy „Do M***”. Obejrzeli film animowany „Świteź”, słuchali fragmentów książki „Kuferek Mickiewicza”. Następnie przyszła pora na uruchomienie wyobraźni, wykazanie się kreatywnością. Młodzież tworzyła niesamowicie pomysłowe kolaże, plakaty do wybranych ballad oraz kuferki, w których znalazło się miejsce na pamiątki rodzinne i według nich ważne wartości oraz wspomnienia rodzinne, które zabraliby ze sobą wyruszając w daleką podróż.
W filii bibliotecznej w Brudzowicach uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej wzięli udział w zajęciach „Wena czytelnika”. Uczniowie przypomnieli sobie, czym jest ballada, poznali jej charakter oraz cechy ballad romantycznych. Na podstawie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza uczniowie stworzyli plakat „Moralność romantyczna” z wybranymi przez siebie cytatami, którymi chcieliby kierować się w życiu.
W filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych w projekcie „Szkiełko i oko” udział wzięli uczniowie klas VIII. Podczas lekcji bibliotecznej „Tłumaczenie Mickiewicza” młodzież podjęła próbę przełożenia utworów „Rybka”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska” i „Rękawiczka” na język współczesny. Chociaż zadanie nie należało do najprostszych, należało bowiem zachować sens, dramaturgię, rytmikę i atmosferę utworu, uczniowie „poeci” poradzili sobie z nim całkiem nieźle. Następnie czytali na głos fragmenty oryginału i jego tłumaczenie. Dodatkowym elementem były ilustracje do tłumaczonego utworu wykonane z kolei przez uczniów „plastyków”. Na kolejnej lekcji „Przyszłość” czytali fragment książki „Kuferek Adama Mickiewicza” autorstwa Jarosława Mikołajewskiego, opowiadający o przyjaźni Mickiewicza z Janem Czeczotem w czasach uniwersyteckich, z którym wspólnie zastanawiali się, co ich czeka w zawodowym życiu. Ich marzeniem było czytać, poznawać świat, pisać i publikować. Stało się to dla młodzieży podstawą do dyskusji o przyjaźni, wartościach, marzeniach, planach na przyszłość. Zadaniem uczniów było ich opisanie w formie „Listu do …”. Również część zajęć plastyczno-literackich organizowanych w filii była poświęcona projektowi „Szkiełko i oko”. Uczestnicy zajęć wysłuchali ballad „Pani Twardowska” i „Rękawiczka” i „Powrót taty”, a następnie wykonywali do nich ilustracje, romantyczne kolaże. Zaś ci, co interesują się X Muzą, wykonali plakat reklamujący ballady Mickiewicza.
MGBP w Siewierzu