7 października 2022 roku w siewierskiej bibliotece miało miejsce spotkanie autorskie z dr. Piotrem Uwijałą autorem książki „Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921.Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej”. W spotkaniu uczestniczyli znawcy i pasjonaci historii - czytelnicy siewierskiej biblioteki.
Dr Piotr Uwijała, Komendant Miejski Policji w Jaworznie, swoje obowiązki służbowe łączy z historyczną pasją, poświęcając się badaniu tematów mało dotąd omawianych. W monografii „Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921. Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej” autor przedstawił polski wysiłek w zakresie organizacji pracy logistycznej, a w szczególności w zakresie pozyskiwania środków do prowadzenia wojny, umundurowania i utworzenia w trakcie wojny polsko-bolszewickiej kilku niezależnych od siebie łańcuchów dostaw broni i amunicji z zagranicy do kraju. Autor przeprowadził również szerokie rozpoznanie konkretnych typów i wzorów broni oraz szeroko rozumianego sprzętu wojskowego, który trafił do Polski w efekcie działań Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu oraz jej filii. Przedstawione w monografii ustalenia mają za zadanie przybliżyć czytelnikowi historię ludzi, którzy swoją ciężką służbą i pracą przyczynili się do tego, że polski żołnierz mógł walczyć o granice Rzeczypospolitej, a przede wszystkim miał czym walczyć.
Podczas spotkania w siewierskiej bibliotece autor zaprezentował bogatą wiedzę historyczną nie tylko odnoszącą się do tematyki książki, ale również ciekawostki na temat osób znanych z kart historii, jak i faktów i wydarzeń tych mniej znanych. Piłsudski, Haller, Romer, Pomiankowski to tylko niektóre z nazwisk, które cały czas przewijały się podczas spotkania, a ożywiona dyskusja spowodowała, że uczestnicy zasugerowali kontynuację tematu na kolejnych prelekcjach z historii Polski. Tym samym siewierska biblioteka stała się miejscem przyjaznym poznawaniu i rozwijaniu pasji, a historia stała się żywa i oddziaływała na emocje oraz wyobraźnię uczestników spotkania.
Podkreślamy szczególne, że zaprezentowana na spotkaniu monografia dostała się do ścisłego finału w najważniejszym konkursie „Książka historyczna roku”. Z ponad 120 zgłoszonych do konkursu książek z ostatnich 3 lat komisja wybrała 10 publikacji w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polakom w XX wieku”. Do 31 października zwycięzców mogą wybierać również czytelnicy, do czego serdecznie zapraszamy.
MGBP w Siewierzu