Jak zostać pisarzem/pisarką? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klasy szóstej i siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 i klasy siódmej „b” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu podczas majowych spotkań autorskich z Sandrą Czoik w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu.
Sandra Czoik mieszka w Mierzęcicach. Były to dla niej pierwsze spotkania autorskie, podczas których opowiedziała młodzieży o swojej przygodzie z pisarstwem. Sandra Czoik założyła grupę Piórem czarownic. Debiutowała książką Piekielna paczka, która została wydana w 2020 roku. Kolejna Gdyby ukazała się jako e-book w 2022 roku. Jak sama mówi, lubi skakać po gatunkach literackich, sprawdzając w ten sposób, w którym z nich będzie się jej najlepiej pisać. Kończy pisać romans, planuje wydać thriller. Jak u niej wygląda pisanie książek? Pisze początek, następnie zakończenie, a dopiero potem środek.
Co zrobić, aby zostać pisarzem? Należy przede wszystkim dużo czytać, bo czytanie wzbogaca nasze słownictwo, uczy, jak budować fabułę, kreować fabułę. Kolejny krok, to pisanie dla siebie. Można zacząć np. od opowiadań. Następnie warto odnaleźć grupy literackie, czytelnicze, autorskie i tam dzielić się swoją twórczością. Bardzo przydatną dla młodego pisarza może być aplikacja mobilna Wattpad. Sandra Czoik zachęciła młodzież do korzystania z niej, bowiem właśnie tam zaczęła publikowanie swojej twórczości. Aplikacja ta umożliwia publikację opowiadań, wierszy i innych gatunków literackich przez nieodkrytych pisarzy. Użytkownicy mają możliwość komentowania, polubienia i zapisywania opowiadań w osobistych bibliotekach.
Wśród rad, których udzieliła Sandra Czoik przyszłym pisarzom było: podkreślenie znaczenia konstruktywnej krytyki, wymienienie błędów popełnianych przez początkujących autorów, zachęcenie do udziału w konkursach literackich. Największą zmorą pisarzy jest piractwo.
Drugą część spotkań stanowiły warsztaty, podczas których młodzież miała za zadanie opisać wybraną postać z serialu czy książki, a pozostali uczestnicy musieli odgadnąć o kogo chodzi. Wśród opisywanych postaci dominowali bohaterzy książek z Harrym Potterem.
Mamy nadzieję, że rady, których wysłuchali uczniowie pomogą im w momencie, gdyby spróbowali swoich sił jako pisarze.
MGBP w Siewierzu