Godło POLSKI
Featured

SPOTKANIE Z ARCHEOLOGIEM DR. KAMILEM KOPIJEM W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

10 marca 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu miało miejsce spotkanie z pochodzącym z Siewierza archeologiem, adiunktem Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie dr. Kamilem Kopijem.

Naukowiec na co dzień prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami poświęcone archeologii starożytnego Rzymu m.in. architektury i urbanistyki rzymskiej oraz propagandowego wykorzystania sztuki rzymskiej. Uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych oraz misjach archeologicznych, m.in. w Koszarach na Ukrainie, Nea Paphos na Cyprze, Jiyeh w Libanie, Risan w Czarnogórze i Novae w Bułgarii. Specjalizuje się w rzymskiej propagandzie wizualnej, bada wraz z zespołem aspekty akustyczne i wizualne starożytnych rzymskich mów. Zainteresowany  jest również kwestiami edukacji oraz upowszechniania nauki. Współautor raportu „Dydaktyka cyfrowa epoki smartfona. Analiza cyfrowych aspektów dydaktyki gimnazjum i szkoły średniej". Jego największym hobby jest czytanie książek popularnonaukowych z różnych dziedzin. Współtworzy serwis z recenzjami „Mądre Książki”. Jest jurorem w konkursie „Mądra Książka Roku”.

Podczas spotkania w siewierskiej bibliotece dr Kamil Kopij szczególnie podkreślił, że nie kierowałby się w stronę archeologii, gdyby nie przeczytał jednej książki, a mianowicie biografii Juliusza Cezara autorstwa Aleksandra Krawczuka. Była to książka, która zafascynowała go na tyle, by zgłębiać temat, a później wybrać studia archeologiczne i dalej się w tym kierunku rozwijać. Dr Kamil Kopij zaprezentował Archaeological STudy of Dajaniya &  Tūwāneh, archeologiczny projekt badań stanowisk z okresu rzymskiego i bizantyńskiego w Południowej Jordanii kierowany przez archeologów z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ. Nazwę projekt zawdzięcza dwóm stanowiskom, które dr Kamil Kopij z zespołem dokumentował: fortowi rzymskiemu i bizantyńskiemu w Dajaniya oraz pozostałościom miasta Tūwāneh.  Naukowiec zaprezentował również projekt „Raz, dwa, trzy. Czy wszyscy mnie widzą? Czy wszyscy mnie słyszą?– akustyka i proksemika rzymskich contiones”, którego celem było określenie liczby osób, które mogły słyszeć mowy na tyle dobrze, żeby móc je zrozumieć, dla kilku mównic w sercu stolicy Imperium Rzymskiego, na Forum Romanum czy Kapitolu. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i czytelników (o czym świadczy wysoka frekwencja), dla części których była to doskonała okazja do poznania naukowca osobiście, a dla innych spotkanie po latach. Był też czas na dyskusję i zadawanie pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał. Dr Kamil Kopij miło wspominał lata szkolne, gdy często bywał w siewierskiej bibliotece.

MGBP w Siewierzu

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne