Godło POLSKI

SPOTKANIE EDUKACYJNE NIE BĄDŹ ATRAKCYJNY DLA KLESZCZY! W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

SPOTKANIE EDUKACYJNE NIE BĄDŹ ATRAKCYJNY DLA KLESZCZY! W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE18 maja 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu” odbyło się spotkanie w ramach kampanii edukacyjnej dotyczącej profilaktyki chorób odkleszczowych pod hasłem „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy!” poprowadzone przez Izabelę Smolak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej.

Idea kampanii powstała w wyniku analizy epidemiologicznej zachorowań na choroby odkleszczowe. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań, a w 2022 r. zapadalność na boreliozę w woj. śląskim była powyżej średniej krajowej. Celem kampanii jest propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.

Podczas spotkania uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego poszerzali wiedzę o małych pajęczakach. Kleszcze możemy spotkać nie tylko w wilgotnych lasach, ale właściwie wszędzie tam, gdzie jest roślinność. Łąki, parki, zielone skwerki, przydomowe ogródki … lista jest długa, podobnie jak z ostrzeżeniami i sposobami ochrony przed nimi.  W trakcie spotkania prowadząca podkreśliła, że rozpoczął się jeden z okresów szczególnej aktywności kleszczy, które czekają na sposobność znalezienia żywiciela. Uczestnicy dowiedzieli się jak organ Hellera pozwala kleszczom lokalizować „posiłek” i na które miejsca na ciele zwracać szczególną uwagę, wracając ze spacerów na łonie natury. Poznali też kilka przydatnych wskazówek umożliwiających ograniczyć ryzyko wbicia się pasożytów w skórę człowieka czy czworonożnego pupila, dowiedzieli się dlaczego podczas procesu usuwania kleszcza istotne jest, aby nie uciskać jego odwłoku oraz jakie objawy niesie ze sobą borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

MGBP w Siewierzu

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne