Godło POLSKI

SPOTKANIE KLUBU DOJRZAŁEGO MOLA KSIĄŻKOWEGO Z REGIONALISTĄ EDWARDEM SOŁTYSIKIEM

SPOTKANIE KLUBU DOJRZAŁEGO MOLA KSIĄŻKOWEGO Z REGIONALISTĄ EDWARDEM SOŁTYSIKIEM

W dniu 17 czerwca 2024 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu miało miejsce spotkanie pod hasłem „Moje wspomnienia z młodości” z regionalistą Edwardem Sołtysikiem w ramach realizacji projektu „Klub Dojrzałego Mola Książkowego”, dofinansowanego przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego w Programie „Generacja 6.0” – Edycja VI. 
Edward Sołtysik to znany siewierski regionalista, pasjonat historii Siewierza, autor licznych publikacji książkowych, artykułów na temat naszej Małej Ojczyzny. W pięciu tomach książek z cyklu „Dawny Siewierz”, jak sam mówi, na 1500 stronach zawarł wiele informacji i ciekawostek o dziejach, ludziach i wydarzeniach z dawnych lat. Informacje czerpał m.in. z przekazów ustnych, rodzinnych, pamiętników,  odwiedzając liczne archiwa.
Swoją bogatą wiedzą historyczną Edward Sołtysik podzielił się z członkami Klubu Dojrzałego Mola Książkowego zaczynając od wyjaśnienia skąd pochodzi nazwa Siewierz, poprzez opowieści o najważniejszych wydarzeniach historycznych jak m.in. synod biskupów i opatów benedyktyńskich, bitwa pod Siewierzem i wiele innych.   Klubowicze wysłuchali mnóstwa ciekawostek na temat życia codziennego i religijnego oraz tradycji siewierzan. Były opowieści o pieczeniu ziemniaków, o stroju siewierskim, ale też o obrzędach religijnych dotyczących m.in. chrztów (nadawania imion dzieciom), zawierania związków małżeńskich i pogrzebów. Słuchacze, zwłaszcza ci pochodzący z Siewierza, bardzo chętnie włączali się w dyskusję, dzieląc się własnymi wspomnieniami. Spotkanie uzupełniła prezentacja zdjęć z dawnego Siewierza.

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne