Wydarzenia 2024
Dotacja
PRZYJAŹŃ W BIBLIOTECE W ŻELISŁAWICACH
W poniedziałkowe przedpołudnie Bibliotekę w Żelisławicach odwiedziły dzieci z drugiej, a w czwartek z trzeciej klasy Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żelisławicach.
Tematem lekcji była PRZYJAŹŃ. Przeczytaliśmy krótkie opowiadanie Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku, które pozwoliło zrozumieć dzieciom, jak ważna jest przyjaźń i koleżeństwo szczególnie, gdy spotykają nas jakieś trudności. Dowiedzieliśmy się o cechach, jakimi powinien charakteryzować się dobry przyjaciel oraz poznaliśmy gesty przyjaźni. Dzieci opowiadały o swoich przyjaciołach. Lekcję zakończyliśmy zabawą NIĆ PRZYJAŹNI, która była okazją do powiedzenia czegoś miłego każdemu uczestnikowi zajęć.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z SZYMONEM J. WRÓBLEM W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE
18 czerwca w siewierskiej bibliotece miało miejsce niezwykłe spotkanie autorskie z dziennikarzem, pisarzem, reżyserem filmów dokumentalnych Szymonem J. Wróblem w ramach promocji książki „Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają”.
Szymon J. Wróbel to absolwent politologii i komunikacji społecznej na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, studiował również na Wydziale Radia i Telewizji w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Współpracował przy produkcji programów w TVP3 oraz TVN m.in. przy drugiej i trzeciej edycji programu „Mam talent”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Następnie ukazała się jego bestsellerowa biografia „Ojciec, czyli o Pieronku”, a w 2021 roku książka pt. „Humorem i (u)Śmiechem”.
Wydana w kwietniu 2024 roku książka „Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają” jeszcze w tym samym miesiącu znalazła się na liście bestsellerów Empiku w kategorii reportaż/literatura faktu. Książka to nie tylko zbiór bolesnych ludzkich historii, które mogłyby stać się inspiracją dla niejednego kryminału. To również rozmowy z osobami, które dzięki swojej wiedzy, pasji i zaangażowaniu pomagają rozwikłać zagadki zaginięć. O tym, jak to możliwe, że człowiek znika bez śladu, i o metodach poszukiwań, a także o przypadkach, których nie udało się wyjaśnić, opowiadają m.in. wybitny profiler, ekspert w dziedzinie poligrafii, członkowie grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz słynnej jednostki Archiwum X.
Autor w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o procesie powstawania książki, o rozmowach z rodzinami zaginionych oraz osobami zaangażowanymi w poszukiwania. Podkreślał, jak ważne jest wsparcie dla tych, którzy przeżywają takie dramaty. Podczas spotkania czytelnicy pytali o jego przemyślenia odnośnie przyczyn zaginięć oraz jakie były najtrudniejsze momenty przy pracy nad książką. Spotkanie wywarło ogromne wrażenie na czytelnikach siewierskiej biblioteki i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.