Godło POLSKI

WAKACYJNE WĘDRÓWKI Z BIBLIOTEKĄ W SIEWIERZU W RAMACH AKCJI ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ. BLIŻEJ SIEBIE I INNYCH, Z DALA OD UŻYWEK!

W dniach od 29 lipca do 9 sierpnia 2024 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbywały się zajęcia literacko-plastyczno-edukacyjne pod hasłem „Wakacyjne Wędrówki z Biblioteką” w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł pod hasłem „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. W 10 zajęciach wzięło udział 30 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 191 odwiedzin.

W ramach zajęć plastycznych powstało wiele interesujących prac wykonanych różnymi technikami i z wykorzystaniem ciekawych materiałów. Dzieci wykonały m.in. morskie obrazki na patyczkach od lodów z muszelkami, naklejkami, trawą morską, akwaria na talerzach papierowych z ośmiornicami, delfinami i rekinami, leśne i morskie krajobrazy z wytłoczek na jajka, muchomory i maślaki z wykorzystaniem kubków papierowych, rolek po papierze toaletowym. Dzieci stworzyły „groźne” zwierzęta jak lwy, wilki i krokodyle z torebek papierowych oraz rybki wyklejane słomkami papierowymi.

Podczas wakacyjnych spotkań był czas na relaks, gry i zabawy ruchowe służące wzajemnej integracji, bo warto być „Bliżej siebie, bliżej innych, z dala od używek!”. Dzieci bawiły się z wykorzystaniem chusty animacyjnej, rolek papieru toaletowego, grały w kapsle na wyścigi, rysowały na sztalugach, układały w odpowiedniej odległości warzywa i owoce oraz rozszyfrowywały czyj to but. Wszystkim zabawom towarzyszyły nieodłącznie radosny nastrój i uśmiech.

W ramach profilaktyki prozdrowotnej odbyło się szereg interesujących spotkań:

- z podróżnikiem Markiem Pietrzykowskim, którego pasją są podróże: odbył je samolotem, pod wodą, chodząc po górach i z pokładu jachtu. Podkreślił, że podróże zaczyna się od biblioteki, szukając wiadomości w książkach, na mapach. Wykorzystując prezentację multimedialną, pokazał szereg zdjęć oraz filmików z podróży odbytych jachtem. Wyjaśnił szereg żeglarskich pojęć, pokazał jak m.in. wygląda wodowanie statku. Uczestnicy zaciekawieni zasłuchali się w opowieściach Marka Pietrzykowskiego, który na koniec podkreślił, że lubi podróżować i wracać do domu. Żeglowanie może być doskonałą alternatywą dla życia z używkami.

- z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej Izabelą Smolak na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji w domu, w mieście, nad morzem, w lesie i w górach.  Dzieci zdobyły szereg potrzebnych wiadomości m.in.: o zasadach bezpiecznej kąpieli i ochronie skóry przed upałem, o tym, jak prawidłowo przygotować się do górskiej wędrówki. Izabela Smolak przestrzegła ich, że wybierając się do lasu należy pamiętać o ochronie przed kleszczami, unikać niebezpiecznej rośliny, jaką jest barszcz Sosnowskiego, a zbierając grzyby uważać na te, które mogą być dla nas trujące. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie spędzać wakacje w mieście, gdzie się bawić i wypoczywać, jak należy dbać o zdrowie i higienę osobistą. Zobaczyły również, jak wygląda prawdziwy kleszcz. W ramach profilaktyki uzależnień spacerowały w narko- i alkogoglach, aby pokazać, jak nasze zmysły są oszukiwane przez nasz umysł. Dzieci otrzymały profilaktyczne książeczki oraz pamiątkową pieczątkę z kleszczem.

- z  Grupą Ratowników WOPR PRZECZYCE, którzy przybyli do biblioteki wraz ze sprzętem ratunkowym, samochodem i łodzią. Ratownicy opowiedzieli o swojej pracy, nauczyli uczestników, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś tonie, na czym polega pierwsza pomoc. Odbył się pokaz sztucznego oddychania, w którym uczestniczyły również dzieci. Dzieci ćwiczyły ucisk serca. Ratownicy pokazali urządzenie ratujące życie AED i zademonstrowali jego działanie. Dużą frajdę sprawił uczestnikom zajęć transport osoby poszkodowanej.

-z ekodoradcą Anetą Furtacz  z Referatu Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta i Gminy Siewierz podczas którego dzieci dowiedziały się, co to jest ekologia, jak dbać o środowisko w czasie wakacji. Odgadywały ekologiczne zagadki, rysowały obrazki do wiersza "Nowa moda jest w rodzinie". Ich zadaniem było narysowanie rodziny wybierającej się na wycieczkę rowerową. Poznały zasady dobrego ekologa i rysowały swój wymarzony rower. Otrzymały długopisy z nasionkami i książki o Siewierzu.

- z Grażyną Morcinek-Kalitą ze Stowarzyszenia Ziemia i My, Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej, która przeprowadziła ziołowe warsztaty ekologiczne. Salę spotkań wypełniły zapachy przeróżnych ziół jak m.in. mięta, kocimiętka, babka lancetowata, rozmaryn, szałwia, koper, krwawnik, bylica. Dzieci usłyszały wiele cennych wiadomości o zdrowotnych właściwościach ziół. Otrzymały specjalne saszetki i komponowały własne herbatki, które następnie zaparzały. Z niecierpliwością i ciekawością czekały na  ich spróbowanie i wzniesienie wspólnego, ziołowego toastu. W drugiej części warsztatów powstały specjalne ziołowe kompozycje  z wykorzystaniem roślin, ich listków, kwiatów czy nasion. Każdy mógł swój obrazek z pomocą prowadzącej opisać.

Był to dla dzieci ciekawie, kreatywnie i pożytecznie, wspólnie spędzony czas w siewierskiej bibliotece. Na pamiątkę udziału w Wakacyjnych Wędrówkach ich uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła Dyrektor MGBP w Siewierzu Paulina Peterek. Podczas spotkań nagrody książkowe i materiały plastyczne zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

 

MGBP w Siewierzu

 

Centrala


42-470 Siewierz Plac Wojska Polskiego 11

Dyrekcja, Księgowość:

tel./fax.: 326741616

Księgozbiór, Obsługa czytelników:

tel.: 326741646 

e-mail: siewierz@mgbps.pl

Filia nr 1 w Brudzowicach


42-470 Siewierz (Brudzowice),
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
ul. Szkolna 2
Tel.: 326741834

e-mail: brudzowice@mgbps.pl

Filia nr 2 Żelisławicach


42-470 Siewierz (Żelisławice),
Remiza OSP, ul. Piastów 32
Tel.: 326743251

e-mail: zelislawice@mgbps.pl

Filia nr 3 w Wojkowicach Kościelnych


42-510 Wojkowice Kościelne,
ul. Dąbrowska 2
Tel.:326742658

e-mail: wk@mgbps.pl

Menu Główne